یک‌میلیون ارتش امدادی

چطور یک دانش‌آموز امدادگر می‌شود؟

ارایه آموزش‌های امدادی به یک‌میلیون دانش‌آموز در ۶‌سال گذشته بررسی نحوه عضویت دانش‌آموزان در جمعیت‌هلال احمر به بهانه آغاز ‌سال تحصیلی

یادگیری تقریبا  ۴٠٠‌هزار دانش‌آموز در ٨‌‌هزار مدرسه، یعنی ایجاد یک گردان برای یک ارتش امدادی؛ یعنی حالا پس از ۶ ‌سال، آموزش دانش‌آموزان، کشور یک ارتش امدادی یک‌میلیونی دارد، یک‌میلیون سرباز برای یک ارتش بشردوست، یک‌میلیون سرباز برای برقراری صلح پایدار، برای تسکین آلام بشری. ارتشی که در تمام کشور سرباز دارد، یعنی در هر نقطه‌ای که حادثه رخ دهد، یک دانش‌‌آموز که مهارت‌های امدادی را آموخته حاضر است. در مورد طرح دادرس صحبت‌ می‌کنم، طرحی که مخفف عبارت «دانش آموز آماده در روزهای سخت» است. در طرح  دادرس تیم‌های ١۴ نفره دانش‌آموزی در مرحله نخست در مدرسه و در مرحله بعد در شهرستان و استان با هم به رقابت می‌پردازند و در آخرین مرحله نیز به‌صورت کشوری در رقابتی به‌ عنوان «المپیاد آماده» آموخته‌ها و دانسته‌های خود را در زمینه امدادی به مقایسه و ارزیابی نهایی می‌گذارند. حالا با شروع ‌سال تحصیلی هفتمین دوره المپیاد آماده با حضور دادرسان برگزار خواهد شد.

 طرحی با قدمت ٧٠ساله!
تشکیل کانون‌های دانش‌آموزی از ٧٠‌سال پیش در جمعیت هلال‌احمر آغاز شده است. با اجرای طرح دادرس در مدارس طی ۶‌سال گذشته، یک‌میلیون دانش‌آموز، آموزش‌های پایه برای تعامل و پیشگیری از مخاطرات را فراگرفته‌اند. فعالیت کانون‌های دانش‌آموزی از ۷۰‌سال پیش آغاز شده و هدف ما این است که در جمع دانش‌آموزان ورود کنیم و به آنها آموزش‌های امدادی و آموزش‌های پایه برای تعامل و گفت‌وگو و پیشگیری از مخاطرات را بدهیم، همچنین از ظرفیت‌های مدارس آموزش‌وپرورش در مواقع خطر برای کمک به مردم بهره می‌بریم. این کانون به منظور جذب و آماده‌‌سازی دانش‌آموزان علاقه‌مند به انجام داوطلبانه خدمات امدادی و عام‌المنفعه براساس توافقنامه منعقدشده با وزارت آموزش‌وپرورش و همچنین سازمان دانش‌آموزی در مدارس تحت پوشش (براساس سهمیه مورد توافق) ایجاد می‌شود. در این کانون‌ها با برنامه‌ریزی جهت ثبت‌نام و آموزش و سازماندهی دانش‌آموزان علاقه‌مند ضمن فرهنگ‌سازی در انجام خدمات داوطلبانه و امدادی، زمینه‌ای مناسب جهت شناخت عینی دانش‌آموزان از نوعدوستی و مصادیق آن به وجود می‌آید. ‌سال۹۳ با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش‌وپرورش منعقد شد، کانون‌های دانش‌آموزی که پیش از این منحل شده بودند و فعالیتی نداشتند دوباره در مدارس شروع به کار کردند و در قدم نخست ۸‌هزار کانون در مدارس سراسر کشور افتتاح شد و قرار است این تعداد به ۲۰‌هزار کانون افزایش پیدا کند.

 «دادرس» گره‌خورده  با حادثه «شین‌آباد»

داستان طرح دادرس با داستان چهارشنبه سیاه شین‌آباد گره خورده است. چهارشنبه‌ای که در آن به دلیل نقص تجهیزات گرمایشی ٢٩ دانش‌آموز دچار جراحت شدید سوختگی شدند. درست  ١۵ آذرماه ١٣٩١ بود که مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین‌آباد در شهرستان پیرانشهر به دلیل استفاده از بخاری نفتی غیراستاندارد، دچار حادثه آتش‌سوزی شد و آتش به جان دانش‌آموزان این مدرسه کوچک انداخت؛ آن روز چهارشنبه بود؛ شش سال قبل که ساعت ٨ و ٢٠ دقیقه، بخاری دانش‌آموزان کلاس چهارم مدرسه روستای شین‌آباد آتش گرفت و مسئولان مدرسه با وجود کپسول آتش‌نشانی که پشت در کلاس در راهرو نصب بود، نتوانستند آتش را مهار کنند. ارزیابی انجام‌شده در حادثه شین‌آباد از میزان پایین آگاهی امدادی در مدارس کشور، چه در میان دانش‌آموزان و چه در میان مربیان خبر می‌داد. طرح دادرس هم به همین دلیل یک‌سال بعد از حادثه شین‌آباد با تعریف ٨ مهارت امدادی شامل اطفای حریق، اسکان اضطراری، حمایت‌های حیاتی، پناه‌گیری و تخلیه اضطراری، ارزیابی و کنترل علایم حیاتی، شکستگی و آتل‌بندی، خونریزی، پانسمان و بانداژ اجرایی شد. از برنامه‌هایی که در هفت دوره این طرح دنبال شده است، رشد و شکوفایی استعدادهای امدادی، افزایش روحیه کار جمعی دانش‌آموزان سازمان جوانان، افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری در مواجهه با حوادث و آموزش خودامدادی بین دانش‌آموزان  بوده است.

کانون دانش‌آموزی؛ هلال پاتوق بشردوستی

کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر را می‌توان محفل و پاتوق بشروستی معرفی کرد. تشکلی که دانش‌آموز به دور از هر نگاه سیاسی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را در جهت اهداف جمعیت هلال‌احمر که همان تسکین آلام بشری، صلح و دوستی و تفاهم، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و تامین احترام انسان‌هاست، دنبال می‌کند. از مهمترین اهداف تشکیل کانون هلال‌احمر در مدارس ایجاد ارتباط صحیح و سالم بین اعضای کانون دانش‌آموزی، تعامل اعضا برای انجام فعالیت‌ها و مشارکت اعضا در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها منطبق بر نیازهای آنان، جذب و تربیت دانش‌آموزان به منظور آماده ساختن آنان برای انجام خدمات امدادی، اجتماعی و عام‌المنفعه است. از دیگر اهداف این کانون‌‌ها می‌توان به تقویت حس مشارکت‌جویی و نیکوکاری بین دانش‌آموزان و کمک به وفاق و همدلی بین آنان و همچنین ایجاد فضای مناسب در جهت تحکیم دوستی، صلح و تفاهم در جامعه اشاره کرد.

چطور عضو شویم؟

نحوه و شرایط عضویت دانش‌آموزان در هر پایه تحصیلی این گونه است که با مراجعه به (مربی هلال‌احمر) اعضای شورای اجرایی یا دبیر کانون در مدرسه فرم ثبت‌نام را تکمیل و ظرف یک هفته نسبت به ارایه مدارک مورد نیاز اقدام کرده و پس از آموزش و قبولی در آزمون به عضویت کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان هلال‌احمر در‌آیند. نحوه تشکیل کانون در مدارس هم به این شیوه است که با درخواست کتبی مدیر مدرسه یا مراکز آموزشی بوده  و حداقل ۱۰ نفر از دانش‌آموزان مدرسه باید داوطلب عضویت در کانون باشند. مدارس درخواست‌کننده باید مکانی مستقل را برای انجام فعالیت‌های کانون در نظر گرفته باشند. وظایف این کانون‌ها هم عبارت از عضوگیری از بین دانش‌آموزان داوطلب، تشکیل مجمع عمومی اعضا و برگزاری انتخابات به منظور انتخاب اعضای شورای اجرایی، آموزش اعضا به منظور ایجاد آمادگی در آنان جهت ارایه خدمات امدادی و عام‌المنفعه، جلب همکاری مردم و نهاد‌ها، ارایه خدمات اجتماعی به اعضای آسیب‌پذیر در چارچوب اهداف و برنامه‌های سازمان جوانان است.

ارسال دیدگاه شما