میانگین درآمد پزشکان عمومی، 5‌میلیون تومان

کدام پزشکان درآمد نجومی دارند؟

ردنیوز | «پزشکی که قبول بشوی، نونت تو روغنه»، «پزشک‌ها ماهانه حداقل 100‌میلیون تومان درآمد دارند»، فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی سریع جذب بازار کار می‌شوند و دغدغه‌ای برای پیداکردن شغل ندارند» اینها تنها بخشی از جمله‌هایی است که موجب شده تعداد متقاضیان رشته‌های پزشکی در ایران هر‌سال بیشتر و بیشتر شود، اما آمارها نشان می‌دهد که حدود 11‌هزار نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و مهندسی در‌ سال گذشته بیکار مانده‌اند. از طرفی جامعه پزشکان هم می‌گویند کمتر از 5‌درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند. صدری یکی از پزشکان بیمارستان پیامبران که معتقد است دانشجویان پزشکی بیشتر جذب رشته‌های به اصطلاح لوکس می‌شوند، به «شهروند» می‌گوید: «یک پزشک عمومی در تهران به‌طور متوسط 5 و در ایده‌آل‌ترین شرایط که 20روز در یک بیمارستان خصوصی شیفت باشد، به 10‌میلیون تومان می‌رسد.» به گفته او، درحال حاضر چیزی حدود 7‌هزار پزشک خانواده روستایی درکشور وجود دارد که بین 6 تا 12‌میلیون تومان درآمد در ماه کسب می‌کنند. همین مسأله موجب شده که بسیاری از پزشکان بعد از فارغ‌التحصیلی یا به دنبال شغل دیگری باشند و برخی هم در تلاش برای مهاجرت. همین چندوقت پیش بود که رئیس جامعه پزشکان عمومی نسبت به مهاجرت پزشک‌‌های عمومی از کشور هشدار داد و اعلام کرد که نسبت پزشکان عمومی از مرز یک به ‌هزارنفر جمعیت عبور کرده درحالی که سیاست‌های کشور برای جذب حتی نیمی از این پزشکان برنامه ندارد.

پزشک‌های عمومی به سراغ عمل‌های زیبایی رفتند

آنگونه که آمارها نشان می‌دهد، چیزی حدود 130‌هزار پزشک برای جمعیت 80میلیونی ایران وجود دارد که در مقایسه با کشورهای همسایه رقم بالایی است. براساس اعلام انجمن متخصصان داخلی ایران حدود 60‌هزار تای آنها پزشک عمومی هستند. دهقان پزشک عمومی یکی از بیمارستان‌های دولتی در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «بازار پزشک‌های عمومی در کشور اشباع شده است و به همین دلیل خیلی از پزشک‌های عمومی به همان درآمدی که بابت یک شیفت کاری از بیمارستان‌ها دریافت می‌کنند، بسنده می‌کنند.» او که به گفته خودش بابت ویزیت و معاینه بیمار‌ها از ساعت 8 تا 13 حدود 4.5‌میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ادامه داد: «درحال حاضر پزشک‌های عمومی در تهران به دلیل کمبود درآمد بیشتر سراغ کارهای زیبایی همچون تزریق ژل و بوتاکس می‌روند.»

بازار کار پزشکی اشباع شده است؟!

برخلاف آن‌چه که جامعه پزشکان ادعا می‌کنند، بازار کار پزشکی در ایران خیلی هم اشباع نشده است. درحال حاضر درکشور شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک ۶/۱ به ازای هر ‌هزارنفر جمعیت است. این درحالی است که کف مورد نیازمان در این زمینه ۵/۲نفر به ازای هر‌ هزارنفر بوده و حتی بسیاری از کشور‌های دنیا در این زمینه شاخصی بین ۵/۳ تا 5نفر به ازای هر ‌هزارنفر جمعیت دارند. البته شاید ناعادلانه‌بودن توزیع پزشکان موجب شده که شاهد تراکم حضور پزشک در برخی نقاط شهر‌های بزرگ و پایتخت باشیم و در عوض نقاط کمتر برخوردار و محروم با مضیقه شدید پزشک مواجه باشند، به‌گونه‌ای که ۴۰‌درصد از خدمات سلامت در تهران متمرکز شده است.

رشته‌های پرطرفدار پزشکی کدامند

اما برخلاف پزشک‌های عمومی، پزشک‌های متخصص شرایط به‌مراتب بهتری دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پزشک‌های رشته‌های رادیولوژی، چشم، قلب، پوست و ارتوپدی جزو رشته‌های پردرآمد و البته پولساز پزشکی هستند که درآمدهای میلیونی را به جیب می‌زنند. جالب است بدانید که در برخی تخصص‌ها تا ۴۰درصد پزشکان در تهران مستقر هستند.

برچسب ها :