پیوندی در تشریح اقدامات صورت گرفته در طرح امدادونجات نوروزی

پنج هزار و ۵٠٠ امدادگر یاریگر رانندگان سفرهای نوروزی

بیش از ٧٠٠‌هزار نفر میثاق‌نامه رانندگی ایمن (بهرفت) را امضا کردند

رئیس جمعیت هلال‌احمر در بخش دیگری از نشست خبری با اصحاب رسانه، به آمار اقدامات امدادی جمعیت هلال‌احمر از ٢۵اسفند ٩٧ تا ١٧ فروردین ٩٨ اشاره کرد و گفت: «طرح امداد نوروز همیشگی ما در طول ٢٢ روز، در دو قسمت امدادو نجات و ایمنی و سلامت انجام گرفت که این کار همه ساله ما است. در بخش امدادونجات حدود‌ هزار و ۴٠٠ پایگاه ثابت و سیار داشتیم که با توجه به سفرهای نوروزی مردم عزیز، با بسیج ۵‌هزار و ۵٠٠ امدادگر و نجاتگر در پایگاه‌های نوروزی فعال بودند تا بتوانند در حوادث ترافیکی احتمالی کمک‌های جدی به مردم داشته باشند. در عین حال در طرح ایمنی و سلامت، نگاه ما صرفا امدادونجات نیست، هم دنبال فرهنگ‌سازی و هم لذت بردن مردم از سفر هستیم. در همین راستا با برپایی خیمه‌های دوستدار کودک و غرفه‌های فرهنگی و آموزشی تلاش شد تا فضای سفر نوروز فرهنگی هم شود و در این بین بیش از ١٠‌هزار جوان هلال‌احمری داوطلبانه در‌ هزار و ٢٠٠ پایگاه، در مبادی ورودی و خروجی و گاهی در داخل شهرها به شکل تیم‌های سحاب و دوچرخه‌سوارانی که به مکان‌های پرتردد می‌رفتند، تلاش کردند تا خدمات فرهنگی به مردم ارایه دهند. با این‌که بسیاری از استان‌ها تحت‌تاثیر سیل قرار گرفتند، با این حال در استان‌های دیگر که آرام‌تر بودند، این طرح‌های امدادی و فرهنگی به‌طور جدی اجرایی شد و مردم توانستند از تفریحات نوروزی بیشترین استفاده را ببرند.»
وی تصریح کرد: «همین طرح‌هایی که برای همراهی با رانندگان در رانندگی ایمن داشتیم باعث شد تلفات حوادث رانندگی کاهش پیدا کند و درواقع براساس اعلام پلیس راهور، تلفات جاده‌ای امسال  ٣٧‌درصد نسبت به ‌سال قبل کاهش داشته و از ۵٧ نفر تلفات رانندگی روزانه در نوروز پارسال، امسال به ٣٧ نفر در روز رسید. همه تلاش‌ها اگر به جلوگیری از مرگ یک نفر هم منجر شود، کمک بزرگی به جامعه است.» به گفته پیوندی حدود ٣‌میلیون و ۵٠٠‌هزار نفر از مردم عزیز کشورمان به پایگاه‌های ثابت و سیار هلال‌احمر در طرح نوروزی مراجعه کردند، بیش از ٢۴٠‌هزار نفر از خیمه نماز استفاده کردند و از خدمات ایستگاه‌های سلامت ما شامل تست فشار خون و موارد آموزشی حدود ٧٧۴‌هزار نفر بهره بردند، محصولات فرهنگی جمعیت هلال‌احمر بین مسافران در این پایگاه‌ها توزیع شد و حدود ۵۴۴‌هزار نفر از فضای دوستدار کودک جمعیت هلال‌احمر استفاده کردند.
پیوندی در ادامه توضیحاتش در بحث طرح ایمنی و سلامت به کمپین بهرفت اشاره کرد: «در امضای بهرفت که درواقع بهبود رفتار ترافیکی و رانندگی بود، امضای رئیس‌جمهوری و تعدادی از وزرای دولت و هنرمندان زیادی را داشتیم و مردم عزیز هم حدود ٧۴۴ نفر این میثاق‌نامه بهرفت را امضا کردند. همه این تلاش‌ها در راستای ایجاد نشاط در سفرهای نوروزی در کنار فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از حوادث ناخواسته در ایام نوروز بوده است.»