ردنیوز
کدخبر : ۱۴۸۴۳
مرتبط با : فرهنگ
تاریخ : ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
واتس‌اپ به تلگرام رسید

از وقتی که تلگرام فیلتر شد، نتیجه نظرسنجی‌های دوره‌ای درباره این‌که مردم بیشتر از کدام اپلیکیشن ارتباطی و شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و برای عده بیشتری مهم شده و البته پیام‌های متفاوتی هم می‌رساند. از همان موقع تا همین چندوقت پیش با وجود فیلترینگ و تبلیغات گسترده و هزینه‌های کلان برای توسعه اپلیکیشن‌های ارتباطی داخلی، تلگرام با اختلاف قابل توجهی پیشتاز بود اما جدیدترین نظرسنجی موسسه افکارسنجی ایسپا نتیجه‌ای متفاوت نشان می‌دهد البته نه آن‌قدر متفاوت که طرفداران فیلترینگ تلگرام را خوشحال کند.
نتایج نظرسنجی‌ اخیر ایسپا گویای آن است که ۷۰‌درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند. به نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران( ایسپا) که در روزهای ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۹۸ به صورت تلفنی و با جامعه آماری شهروندان کل کشور (اعم از شهر و روستا) انجام شده است، نشان می‌دهد که ۷۰‌درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند.
در یکی دیگر از نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که روزهای ۱۷ و ۱۸ تیر ۹۸ انجام شد، از پاسخگویان پرسیده شد: «شما درحال حاضر از کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید؟» براساس نتایج این نظرسنجی، ۴۲.۸‌درصد شرکت‌کنندگان از واتس‌اپ، ۴۲.۴‌درصد از تلگرام، ۳۹.۵‌درصد از اینستاگرام، ۲.۸‌درصد از سروش، ۲.۳‌درصد از فیس‌بوک، ۱.۹‌درصد از توییتر، ۰.۸‌درصد از لاین، ۰.۷‌درصد از بله، ۰.۶‌درصد از آی‌گپ، ۰.۵‌درصد از گپ، ۰.۲‌درصد از بیسفون و ۰.۱‌درصد از ساینا استفاده می‌کنند. همچنین ۳۰.۴‌درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که از هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده نمی‌کنند، البته در این نظرسنجی پاسخگو می‌توانسته چند گزینه برای پاسخ، انتخاب کند.
نتیجه این بخش از نظرسنجی که نشان می‌دهد اپلیکیشن واتس‌اپ خودش را از نظر استفاده کاربران ایرانی به تلگرام رسانده است، به اعتقاد خیلی‌ها نتیجه فشار بیشتری است که در چندماه اخیر روی فیلترشکن‌ها گذاشته شده است.
با نگاهی به سابقه نظرسنجی مشابه ایسپا می‌بینیم که ‌درصد استفاده از تلگرام و واتس‌اپ طبق نظرسنجی اسفندماه ایسپا در ‌سال۱۳۹۷ با جامعه آماری شهروندان کل کشور، به ترتیب ۵۵.۹ و ۲۵.۱‌درصد بوده است.
در رابطه با همین موضوع، یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شد، نشان داد که ۷۱‌درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ساله از تلگرام و ۴۹‌درصد این جوانان از اینستاگرام استفاده می‌کنند.
یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شده، بیانگر این است که در ‌سال ۹۷، ۵۴‌درصد مردان از تلگرام، ۲۸‌درصد از اینستاگرام، ۲۴‌درصد از واتس‌اپ و ۳‌درصد نیز از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کردند. همچنین، دیگر نظرسنجی ایسپا که در اسفند‌ سال۹۷ انجام شده، نشان داد که ۵۸‌درصد زنان از تلگرام، ۳۱‌درصد آنها از اینستاگرام، ۲۷‌درصد از واتس‌اپ و همچنین ۲‌درصد از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کردند. علاوه بر آن، یکی از نظرسنجی‌های ایسپا که مهرماه ۹۷ انجام شده، نشان می‌دهد که با وجود فیلترینگ، همچنان بیش از ۴۷‌درصد کاربران از تلگرام استفاده می‌کنند. همچنین نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد استفاده از واتس‌اپ بعد از فیلتر تلگرام افزایش یافته است.