خواهر لیدا در گفت‌وگو با «شهروند»:

نمی‌توانیم صحبت کنیم، پلیس در حال تحقیق است

➊ جمعه – ٣١ خردادماه – خبری مبنی بر گم‌شدن دختر ورزشکاری به نام لیدا کاوه لی در فضای مجازی منتشر شد. خبری که خیلی زود در صفحات مختلف کاربران اینستاگرامی و توییتری انتشار یافت که مضمون آن طلب کمک خانواده این دختر از هموطنان برای یافتن او بود. خواهر لیدا کاوه لی درخصوص چگونگی ناپدید‌شدن این دختر گفته بود: «لیدا خبر داد که تلفن همراهش شارژ ندارد و درحال خاموش شدن است و از من خواست نگران نباشم. چند ساعت بعد وقتی به خانه آمدم، هنوز لیدا نیامده بود. صبر کردم ولی باز به خانه نیامد.»

➋ بی‌خبر ماندن خانواده لیدا کاوه لی از وی روزها به طول انجامید تا این‌که درنهایت در پارک مرزداران پیدا شد. لیدا نخستین چیزی که  پس از پیدا شدنش به زبان آورد، ماجرای یک آدم‌ربایی بود که توسط دو سرنشین یک پراید صورت گرفته بود تا جایی که این سرنشینان پراید در این مدت او را بی‌هوش می‌کردند و می‌خواستند قلب لیدا را پیوند بزنند، اما انگار آزمایش‌ها منفی بوده است، به همین خاطر لیدا را در پارک مرزداران رها کرده‌اند. اما هنوز ماجرای گم‌شدن و پیدا شدن این دختر در‌ هاله‌ای از ابهام است.

➌ دکتر مهدی شادنوش، ادامه داد: «انجام پیوند عضو در خانه از نظر علمی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. ما به عنوان وزارت بهداشت و به نمایندگی از دولت و حاکمیت همه توان‌مان را بسیج کرده‌ایم تا بتوانیم امکان انتقال عضو را از استانی به استان دیگر فراهم کنیم و با وجود همه زیرساخت‌هایمان، با مشکلات بسیار متعددی در این حوزه مواجهیم. حال چگونه ممکن است در یک خانه، عملی به این پیچیدگی صورت گیرد.» سردار رحیمی پلیس پایتخت همه اینها را  رد کرده  و گفته است این پرونده به هیچ عنوان امنیتی نبوده و آدم‌ربایی نیست.

بعد از آن ٩ روز معمایی حالا دو روزی است که کاربران فضای مجازی و آنهایی که پیگر گم‌شدن لیدا کاوه لی بودند، در شوکی عجیب قرار گرفتند. ماجرایی مرموز که ذهن هر شنونده و خواننده‌ای را درگیر می‌کند. داستان گم شدن لیدا کاوه لی پر از ابهام بود، اما حالا ماجرای پیدا شدنش هم مبهم‌تر است. لیدا نخستین چیزی که  پس از پیدا شدنش به زبان  آورد، ماجرای یک آدم‌ربایی بود که توسط دو سرنشین یک پراید صورت گرفته بود تا جایی که این سرنشینان پراید در این مدت او را بی‌هوش می‌کردند و می‌خواستند قلب لیدا را پیوند بزنند، اما انگار آزمایش‌ها منفی بوده است، به همین خاطر لیدا را در پارک مرزداران رها کرده‌اند.  اما سردار رحیمی روز یکشنبه  درجمع خبرنگاران گفت که ماجرای آدم‌ربایی منتفی است. درحالی ماجرای پیدا و پنهان لیدا پیچیده‌تر می‌شد و در فضای مجازی و بعضی از رسانه‌ها جزییات دیگری از این پرونده فاش می‌شد که پلیس پایتخت همه اینها را  رد کرده  و گفته است این پرونده به هیچ عنوان امنیتی نبوده و آدم‌ربایی نیست. هنوز هیچ چیز جدیدی در پرونده مشخص نشده است و تحقیقات برای بررسی بیشتر همچنان ادامه دارد. درحالی‌که خبرنگار شهروند به دنبال پاسخ‌ سوالات زیاد این پرونده بود، خواهر لیدا کاوه لی به   «شهروند» گفت: «از زمانی که لیدا پیدا شده است، در شوک هستیم، همه چیز به هم ریخته است. لیدا در بیمارستان بستری است و تنها چیزی که گفته ماجرای آدم‌ربایی بوده، ما هم نمی‌توانیم در این خصوص  صحبت کنیم، چون پلیس آگاهی درحال تحقیقات است، تا ماجرای گم‌شدن لیدا و  این‌که در این مدت چه بر او گذشته است، فاش شود.»
جمعه -٣١ خردادماه – خبری مبنی بر گم‌شدن دختر ورزشکاری به نام لیدا کاوه لی در فضای مجازی منتشر شد. خبری که خیلی زود در صفحات مختلف کاربران اینستاگرامی و توییتری انتشار یافت که مضمون آن طلب کمک خانواده این دختر از هموطنان برای یافتن او بود .خواهر لیدا کاوه لی درخصوص چگونگی ناپدید‌شدن این دختر گفته بود: «لیدا خبر داد که تلفن همراهش شارژ ندارد و درحال خاموش شدن است و از من خواست نگران نباشم. چند ساعت بعد وقتی به خانه آمدم، هنوز لیدا نیامده بود. صبر کردم ولی باز به خانه نیامد.»
بی‌خبر ماندن خانواده لیدا کاوه لی از وی روزها به طول انجامید و خبر ناپدید شدن او چون موجی در فضای مجازی و صفحات مجازی به حرکت درآمد و همه جامعه را نگران وضع سلامت و حیات این دختر کرد، تا این‌که درنهایت در پارک مرزداران پیدا شد. حال جسمی مناسبی نداشت و بلافاصله به مرکز درمانی انتقال یافت. اما هنوز ماجرای گم‌شدن و پیدا شدن این دختر در‌ هاله‌ای از ابهام است.

پیوند قلب در خانه ممکن نیست
این در حالی است که ‌رییس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت، به دنبال انتشار اظهاراتی از “لیدا کاوه” درباره علت دزدیده شدنش برای پیوند قلبش به فردی دیگر، ‌گفت: «انجام کار حساسی چون پیوند عضو در خانه از نظر علمی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست.»
دکتر مهدی شادنوش، ادامه داد: «انجام پیوند عضو در خانه از نظر علمی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. ما به عنوان وزارت بهداشت و به نمایندگی از دولت و حاکمیت همه توان‌مان را بسیج کرده‌ایم تا بتوانیم امکان انتقال عضو را از استانی به استان دیگر فراهم کنیم و با وجود همه زیرساخت‌هایمان، با مشکلات بسیار متعددی در این حوزه مواجهیم. حال چگونه ممکن است در یک خانه، عملی به این پیچیدگی صورت گیرد.»