صبا علیزاده برای یادآوری بحران فراموش‌شده آب به کاشان، یزد و اصفهان می‌رود

مرثیه‌ای برای آب در آب‌انبارهای ایرانی

صبا علیزاده این روزها درحال برگزاری کنسرت در بقایای آب‌‌انبارهایی است که در سال‌های قبل پر از آب بود و حالا آن‌قدر خشک شده است که تبدیل به آثار باستانی شده و حتی می‌شود یک گروه ١٠٠نفری را با خود به آن‌جا برد.
«مرثیه‌ای برای آب» تا به‌حال میهمان انبارهای قدیمی قزوین، کرمان و شیراز شده است تا یادآور خاطره موسیقی آب در گذشته و کم‌آبی در آینده باشد.
صبا علیزاده خود نیز تعبیر جالبی از این اجرا دارد:  «اگر بخواهم به‌طور استعاری صحبت کنم، این کنسرت‌ها خاطره‌ای از آب‌هایی بود که دیگر در این‌جا وجود ندارند. این یک زنگ است تا به ایرانی‌ها یادآوری کند جایی که قبلا در آن آب را انبار می‌کنند، حالا دیگر چیزی جز کثیفی نیست.»
چندسالی است که کمبود آب در ایران جدی شده است و حکایت از این دارد که بحران آب تا ‌سال ٢٠٢٠ به یک نارضایتی اجتماعی تبدیل خواهد شد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران هم اخیرا گفته است که بیش از ۳۵میلیون ایرانی یعنی تقریبا نیمی از جمعیت کشور در ۳۳۴ شهر که در تابستان ۲۰۱۸ با کمبود آب مواجه بودند، زندگی می‌کنند.
صبا علیزاده در آینده نزدیک قصد دارد برای پرداختن به این موضوع در قالب اجرای «مرثیه‌ای برای آب» به شهرهای کاشان، یزد و اصفهان هم برود: «ما با یک خشکسالی شدید روبه‌رو شده‌ایم و به نظر می‌رسد به اتفاقاتی که در این رابطه درحال رخ‌دادن است توجه نمی‌کنیم. به همین دلیل شاید این تور یک اقدام بسیار کوچک برای یادآوری آب به مردم باشد، تا شاید آنها قدر آن را بیشتر بدانند.» ایده برگزاری این کنسرت از ‌سال ٢٠١٢ در ذهن او شکل گرفت، زمانی که هنوز دانشجوی رشته موسیقی بود. آنها در این اجرا از زنجیر به‌عنوان یکی از ادوات موسیقی استفاده می‌کنند، همان‌طوری که عزاداران معمولا در سوگواری‌های ایام محرم آن را به کار می‌برند.