استندآپ یک‌ساعته پیمان قاسم‌خانی

ما لیگ دویی هستیم!

می‌گویند طنز و کمدی باید در خون هنرمند باشد و آموختنی نیست. دیروز پیمان قاسم‌خانی این موضوع را یک‌بار دیگر ثابت کرد و کارگاه «انتقال تجربه» را که در چهارمین روز از جشنواره جهانی فجر برگزار شد، تبدیل کرد به یک برنامه کمیک، اگر نخواهیم بگوییم یک استندآپ کمدی یک‌ساعته.
پیمان قاسم‌خانی در این جلسه قرار بود از تجربیاتش بگوید، از شب‌های برره، مارمولک و ده‌ها کار کمدی درجه یک که نام او را تبدیل به یک برند معتبر کرده‌اند. او اما از این گفت که کمدی مثل لیگ دوی سینماست و کسانی‌که وارد سینمای کمدی می‌شوند، باید بدانند قرار نیست در جشنواره‌ای جایزه بگیرند. او گفت که به این دلیل برای انتخاب بازیگران دشواری‌هایی دارد، چون بازیگران کمتری حاضر به ایفای نقش در فیلم کمدی می‌شوند.
قاسم‌خانی درباره این‌که ایده کارهایش از کجا می‌آید، گفت:   «گاهی اوقات ایده کارها را از چیزهای خیلی ساده و دم ‌دستی می‌گیریم؛ مثلا ایده شب‌های برره از خواندن یک روزنامه در جلسه ارایه طرح به ذهنم رسید. به‌عنوان نویسنده شما گاهی مجبور به نوشتن هستید و باید هر طور شده فکر خود را به کار بیندازید. البته برخی مواقع هم تهیه‌کننده ایده‌ای دارد که آن را سفارش می‌دهد و ما باید طرح را براساس این ایده آماده کنیم؛ که در این موارد موضوع حرفه‌ای‌تر و دشوارتر است». او می‌گوید که بعد از ایده اولیه «برای من زمان زیادی برای رسیدن ایده به طرح سپری می‌شود»؛ یعنی: «زمانی‌که طرح کاملی آماده شد، تازه پس از آن نگارش فیلمنامه را آغاز می‌کنم.»
پیمان قاسم‌خانی موقع صحبت درباره تجاربش در فیلم مارمولک این فیلم را حاصل طرح و ایده تهیه‌کننده فیلم، منوچهر محمدی می‌داند: «البته در ابتدا خیلی سوژه فیلم برایم جذاب نبود، چون ازجمله فیلمنامه‌های پیام‌دار بود، اما از آن جایی که من همیشه می‌گردم و چیزی پیدا می‌کنم که به من نزدیکش کند، با این طرح هم همین کار را کردم.»
در تمام این سال‌ها خیلی‌ها فیلمنامه مارمولک را اقتباسی از فیلم ما فرشته نیستیم معرفی کرده‌اند. موضوعی که پیمان قاسم‌خانی آن را تکذیب می‌کند: «یک عمر است می‌گویند مارمولک اقتباسی است و من هم یک عمر است این موضوع را انکار می‌کنم. برای نوشتن مارمولک تنها کاری که شاید از آن ایده گرفته باشم، بینوایان بوده و دیگر هیچ.»