کارگردان «تگزاس ٢» در گفت‌و‌گو با «شهروند»

فیلم بفروش هر چه باشد از نفروش‌ها بهتر است

فیلم نفروش قطعا فیلم بدی است دارند همه کمدی‌ها را به یک چوب می‌رانند مردم معمولا نشان داده‌اند که کمدی خوب را انتخاب می‌کنند به تگزاس ٢ ظلم مضاعفی کردند

از همان روزی ‌که فیلم «تگزاس ٢» جایگزین «رحمان ١۴٠٠» شد؛ جنجال‌های زیادی پیرامون این فیلم شکل گرفت. از تهدید سعید سهیلی و دیگر سازندگان فیلم‌های روی پرده- که فیلم‌شان را از پرده پایین خواهند کشید؛ تا اتهامات پرشمار به تگزاس ٢- که این نیز ادامه نقش پررنگ علی سرتیپی بر سینمای ایران است و مواردی از این دست. مسعود اطیابی سازنده تگزاس ٢ اما از همان ابتدا با خونسردی با جنجال‌ها مواجه شد. او با این ادعا که «آقای سهیلی در شورای صنفی تمام شرایط را دیدند و بنابراین دیگر به اکران ما اعتراض نمی‌کند» با زیرکی از واکنش نسبت به اعتراضات دیگر سینماگران خودداری کرد و در مورد علی سرتیپی نیز خیلی هوشمندانه از هر نوع پاسخگویی اجتناب کرد: «آقای سرتیپی پخش‌کننده فیلم ما نیستند و نیکان فیلم، تگزاس ٢ پخش می‌کند اما آقای سرتیپی قطعا در کنار ما هستند، اما نه به‌عنوان پخش‌کننده و نه به‌عنوان مشاور و نه به هر عنوان دیگری، بلکه آقای سرتیپی به‌عنوان یک دوست در کنار ما هستند».
اطیابی در مورد «تگزاس ٢» می‌گوید: «این فیلم ادامه بخش اول تگزاس است منتهی یکسری شخصیت‌های جدیدی وارد قصه کردیم تا جذاب‌تر شود. در تگزاس ٢ شخصیت‌های ایرانی و خارجی فیلم وارد ایران می‌شوند و داستان در ایران روایت می‌شود. ماجراهایی برای شخصیت‌ها می‌افتد که به نظرم جذاب است و من پیشنهاد می‌کنم که خانواده‌ها با خیال راحت فیلم را ببینند. البته من شرایط مخاطبان بالای ١٢‌سال را برای نمایش فیلم پذیرفتم اما به نظرم تگزاس ٢ از اولین قسمت هم خانوادگی‌تر است»؛ در گفت‌وگوی پیش‌رو به پرسش‌های «شهروند» درباره نمایش ناگهانی این فیلم پاسخ داده است.

  از فروش تگزاس ٢ راضی هستید؟
نه. فکر می‌کنم حق تگزاس ٢ فروشی بسیار بسیار بیشتر از این ارقام بود.

  دلیل این‌که فروش فیلم از حد انتظار شما پایین‌تر بوده، چه می‌تواند باشد؟
خب دلایل زیادی در این زمینه وجود دارد. مثلا یکی این است که این روزها زمان خوبی برای اکران یک فیلم نیست. تعطیلات عید تازه تمام شده و فصل درس و مدرسه بچه‌هاست و دانشگاه‌ها هم. موضوع دیگر هم اکران بدون تبلیغات فیلم است که خیلی ناگهانی اکرانش را شروع کرد و خیلی‌ها هنوز هم نمی‌دانند که نمایش عمومی تگزاس ٢ آغاز شده است.

  این محدودیت‌هایی که شما مجبور بودید رعایت کنید، چه؟
خب، هر محدودیتی قطعا در فروش یک فیلم تأثیر دارد. هر محدودیتی، به‌خصوص که درحال حاضر ما تقریبا کمترین سانس را در قیاس با دیگر فیلم‌های روی پرده داریم.

  پس توقع‌تان به ‌هیچ‌وجه براورده نشده است دیگر…
این را از جهات گوناگونی می‌توان دید. اگر نسبت به سانس‌هایمان بخواهیم نگاه کنیم، می‌بینیم که فروش معقول و مطلوبی داریم، اما در کل نه دیگر…

  یعنی اگر با آمادگی اکران را آغاز می‌کردید، ادعا دارید که خیلی بیشتر می‌فروختید؟
در اکران تگزاس ٢ به ما ظلم مضاعفی شده است. هم فصل بد اکران شدیم، هم محدودیت سالن و سانس داشتیم و هم این‌که فرصتی برای تبلیغات نداشتیم. همه اینها روی هم باعث شد کمتر از حد توقعاتی که وجود داشت، بفروشیم.
یعنی می‌گویید که ادامه اکران هم با این محدودیت‌ها خواهد بود و قرار نیست اکران اصلی‌تان بعد از پایان این دوره محدودیت آغاز شود؟ یا حداقل یک آوانس زمانی…
هنوز چیزی معلوم نیست و حداقل چیزی به ما نگفته‌اند. باید برویم مذاکره کنیم ببینیم چه خواهد شد. باید به شورای صنفی بگوییم که برای این دوهفته‌ای که با محدودیت اکران شدیم، یک زمان جبرانی در اختیارمان بگذارند.

ما چه در تگزاس یک و چه این یکی فیلمی هستیم که هزینه زیادی کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم از نظر مفرح‌بودن و جذاب‌بودن و البته سلامت، یک سری معیارها را حفظ کنیم؛ و می‌بینید که مورد علاقه مردم هم واقع شده‌ایم، با این‌که در هر دو مورد هم، چه در تگزاس یک و چه در تگزاس ٢ مشکل اکران داشتیم.

دلیل طرح این پرسش این بود که خیلی از کسانی که حالا به‌ هر دلیلی تگزاس یک را دوست داشتند، خیلی‌هایشان گفته‌اند که خبری از اکران قسمت جدید این فیلم نداشتند.
بله بله، هنوز هم خیلی‌ها خبر ندارند، چون تبلیغات میدانی نداریم؛ که امیدواریم این قضیه در یکی دوهفته آینده حل شود.

  پس بعد از این دوهفته می‌روید برای دور جدیدی از اکران. درست است؟
طبیعتا. اما گفتم که بدترین زمان اکران را بهمان دادند که. چون بعد از پایان محدودیت سانس‌هایمان به ماه رمضان می‌رسد و آن نیز یکی از زمان‌های نامناسب اکران است.

  یکی از مشکلات اکران فیلم شما این است که خیلی‌ها در رسانه‌ها چون کمدی‌ها را به یک چوب رانده و در زیرمجموعه کمدی‌های سخیف و مبتذل و… قرار می‌دهند، انگیزه‌ای هم برای دفاع از شما ندارند.
بله، واقعیت این است که خیلی‌ها این کمدی‌ها را از هم تفکیک نمی‌کنند و همه را به یک چوب می‌رانند، اما مردم این‌گونه نیستند. مردم معمولا نشان داده‌اند که کمدی خوب را انتخاب می‌کنند.

  واقعا؟
ببینید ما در‌ سال کلی کمدی داریم که با امید موفقیت روی پرده می‌آیند، اما شکست می‌خورند. می‌بینیم که بعضی از کمدی‌ها بیشتر به ‌خاطر ضعف‌هایشان انتخاب مردم نیستند. این نشان می‌دهد یک فیلم باید استانداردهایی داشته باشد تا مردم مجاب شوند دست در جیب کرده و بلیت آن فیلم را خریداری کنند.

  یعنی عقیده دارید فیلمی که پرفروش می‌شود، قطعا بهتر یا باارزش‌تر از دیگر فیلم‌هاست؟
نه، الزاما این‌گونه نیست. اما به ‌هرحال فیلم پرفروش ارزش‌هایی هم دارد. مهمترین ارزشش هم این است که می‌تواند توانایی جذب مخاطب را داشته باشد.

این‌که می‌شود یک ویژگی…
فیلم‌های پرفروش لزوما فیلم‌های خوب یا بدی نیستند. می‌توانند فیلم‌های خوب یا بدی باشند، اما در این موقعیت زمانی فیلمی اگر نفروشد، قطعا فیلم بدی است. در واقع در بدبودن فیلم‌های نفروش نباید و نمی‌توان شک کرد، اما تازه وقتی فیلمی پرفروش می‌شود، آن‌وقت است که اولین ویژگی یک فیلم سینمایی را پیدا می‌کند. بله؛ این‌گونه فیلم‌ها می‌توانند بد هم باشند، ولی در قیاس با نفروش‌ها چون توانایی جذب مخاطب را دارند، یک گام پیش هستند و فیلم‌های بهتری محسوب می‌شوند.

  اما شما هم فیلم نفروش زیاد داشته‌اید…
بله؛ من هم از آن فیلم‌ها داشتم و حالا معتقدم که یک کمبودهایی داشته‌اند که موفق نشده‌اند دیگر.

  شما تگزاس را جزو آنهایی می‌دانید که استانداردها را رعایت کرده‌اند؟
ما چه در تگزاس یک و چه این یکی فیلمی هستیم که هزینه زیادی کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم از نظر مفرح‌بودن و جذاب‌بودن و البته سلامت، یک سری معیارها را حفظ کنیم؛ و می‌بینید که مورد علاقه مردم هم واقع شده‌ایم، با این‌که در هر دو مورد هم، چه در تگزاس یک و چه در تگزاس ٢ مشکل اکران داشتیم.

  یعنی چه؟
یعنی این‌که در هر دو فیلم اکران محدود داشتیم و مظلوم واقع شدیم، چون زدوبندکردن برای گرفتن اکران نوروز را بلد نبودیم. در مورد تگزاس ٢ هم که اکران نوروز را از دست دادیم، اکران عید فطر می‌توانست گزینه خوبی برای ما باشد و حداقل چند برابر این رقم را درصورت اکران در زمانی بهتر می‌فروختیم، اما این اتفاقات پیش آمد و ما را ناگهانی و دست‌بسته روانه رقابت اکران کردند. ما اگر در عید فطر اکران می‌شدیم، می‌توانستیم رکورد پرفروش‌ترین فیلم ایران را بشکنیم.

  با این اوصاف تفاوت تگزاس‌ها با دیگر کارهای کارنامه‌تان یعنی به این معناست که عامدانه دنیایتان را برای نزدیک‌شدن به تماشاگر تغییر دادید؟
نه، این فیلم‌ها هم در ادامه کارهای خودم است. در واقع آن مراعات‌هایی که من دارم، در همه فیلم‌هایم، چه کمدی و چه غیرکمدی، در این فیلم نیز هست. منویات خودم در همه اینها هست، چه آنهایی که مثل خاک و مرجان یا ریسمانی نزدیک‌تر از رعد یا صبح روز هفتم جدی‌ترند و چه مثلا خروس جنگی یا تگزاس…

  توقع‌تان، یا چشم‌انداز کلی‌تان در مورد فروش این فیلم چقدر است؟ بیست؟ بیست‌وپنج‌میلیارد؟ چقدر؟
واقعا نمی‌‎دانم چه پاسخی بدهم، چون موفقیت فروش به خیلی چیزها بستگی دارد. اما به ‌صورت کلی می‌گویم که میزان رضایت مخاطب بعد از دیدن فیلم در ادامه فروش یک فیلم خیلی تاثیرگذار است.

  از این نظر مردم تگزاس ٢ را پسندیده‌اند؟
قطعا. خوشبختانه بیش از ٩٠‌درصد کامنت‌هایی که گرفته‌ایم، حکایت از رضایت بینندگان از فیلم می‌کنند.

  اگر بخواهید به مردم پیشنهاد کنید تگزاس ٢ را حتما ببینند، این پیشنهاد را در یک جمله چگونه عنوان می‌کنید؟
دیدن فیلم تگزاس برای خانواده‌ها و به‌خصوص خانواده‌های کامل لازم است. خانواده‌ها همه درکنار هم، حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را هم به دیدن این فیلم بیاورند و  مطمئن باشند که شاد از سینما بیرون خواهند آمد. تگزاس ٢ فضای مفرحی دارد.

دریا فرج‌پور|روزنامه‌نگار