حواشی آیین‌نامه انضباطی جدید دانشجویان، وزارت علوم را مجبور به واکنش کرد

«فقط یک پیش نویس بود »

روابط‌عمومی وزارت علوم در گفت‌وگو با «شهروند»: وزارت علوم به حریم شخصی افراد در فضای مجازی کاری ندارد و بحث ما فقط شامل حوزه حرفه‌ای و پژوهشی است

قرار است رسیدگی و برخورد با تخلفات دانشجویان در فضای مجازی به اصلاحات آیین‌نامه انضباطی دانشجویان، اضافه شود. این خبری است که روز گذشته جاماسب نوذری،  مدیرکل امور دانشجویان اعلام کرده و از همان لحظه اعلامش هم انتقادات فراوانی را میان دانشجویان به وجود آورد. بسیاری از آنها در مذمت این طرح در فضای مجازی نوشتند و آن را نقض حریم شخصی خواندند. اما نوذری در توضیحی تکمیلی بر این خبر گفته: «برخی موارد مانند رسیدگی به تخلفات در فضای مجازی یا پژوهشی و مواردی که از‌سال ٧٨ تاکنون در این آیین‌نامه تغییر نکرده بود، اصلاح شد. همچنین آیین‌نامه انضباطی دانشجویان پیش از این به تخلفات پژوهشی نپرداخته بود و صرفا تخلفات آموزشی و اخلاقی را مدنظر داشت که با اصلاحیه جدید، تخلفات پژوهشی و علمی در پایان‌نامه و مقاله که قانون آن هم مصوب شده است، در این آیین‌نامه گنجانده شد.»
بعد از آن وزارت علوم با انتشار بیانیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در بخشی از این بیانیه نوشت: «یکی از اصول مورد توجه در تدوین این شیوه نامه، «عدم ورود به حریم شخصی دانشجویان» است. شایان ذکر است که درخصوص فضای مجازی تغییر خاصی پیش‌بینی نشده و درحال حاضر نیز شوراهای انضباطی در دانشگاه‌ها به تخلفات آشکار در فضای مجازی که شاکی خصوصی داشته باشد، ورود پیدا می‌کنند و این موضوع جدیدی نیست.»
این درحالی است که علیرضا عبداللهی‌نژاد، مدیر روابط‌عمومی وزارت علوم در توضیحاتی تکمیلی به «شهروند» می‌گوید آن‌چه درحال حاضر دیده و حاشیه‌های فراوانی برایش ایجاد شده تنها یک پیش‌نویس است و هنوز تصویب نشده و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درنهایت باید درباره آن نظر دهد و آن را تصویب کند: «این موضوع جدید نیست. پیش از این هم قوانینی در این مورد داشتیم. این بار هم این اتفاق به پیشنهاد وزارت بهداشت افتاد. وزارت بهداشت برای تعدادی از رشته‌ها مانند پزشکی و دامپزشکی نیاز به قوانین دارد تا بتوانیم از سوءاستفاده از عکس بیمار یا حیوان‌آزاری و … جلوگیری کنیم.» در سال‌های گذشته چند بار عکس دانشجویان پزشکی در سالن تشریح و با فرد تشریح‌شده واکنش‌های بسیاری را به وجود آورده بود و حالا آیین‌نامه‌های جدید برای جلوگیری از تکرار مواردی از این دست است.
بر همین اساس عبداللهی‌نژاد می‌گوید وزارت علوم و دانشگاه هرگز  به مسائل شخصی و حریم خصوصی دانشجویان کاری ندارد و این موارد هرگز در حوزه کاری ما نبوده است: «اطمینان می‌دهیم که حوزه خصوصی افراد به خودشان مربوط است و نیازی نیست نگران این بخش باشند. همچنین در صورت تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تعیین شیوه‌نامه برای بررسی تخلف‌ها زمان زیادی خواهد برد و پروسه‌ای طولانی است.»