طرح ساحلی امدادونجات جمعیت هلال‌احمر آغاز شد

فعالیت ۴۵ پایگاه و پست امدادی در سواحل کشور

عطیه کریمی| هر ‌سال با پایان امتحانات دانش‌آموزان و آغاز فصل گرما و سفرهای تابستانی به مناطق ساحلی، استان‌های شمالی کشور شاهد حوادث مرتبط با غرق‌شدگی هستند که به دلیل رعایت‌نکردن نکات ایمنی مسافران برای آنها رخ می‌دهد. متولی امدادونجات ساحلی وزارت کشور است، جمعیت هلال‌احمر نیز به‌ عنوان یکی از دستگاه‌های مشارکت‌کننده در این طرح حضور دارد. در همین راستا طرح ساحلی امدادگران سازمان امدادونجات از اواسط خردادماه آغاز شده است تا از حوادث و مخاطرات احتمالی جلوگیری شود. به همین منظور تیم‌های امدادی در سه استان ساحلی شمالی کشور یعنی مازندران، گلستان و گیلان مستقر می‌شوند و با توجه به آن‌که حجم مسافران در استان‌های مازندران و گیلان بیشتر است، نیروهای امدادی در این دو استان با تعداد بیشتری حضور دارند. در این طرح بیش از یک‌هزار نجاتگر و ناجی غریق با بکارگیری انواع تجهیزات پیشرفته اعم از آمبولانس، موتورسیکلت، قایق نجات، جت‌اسکی، خودروهای نجات و خودروی پشتیبانی فعالیت می‌کنند. این طرح با هدف به حداقل رساندن تعداد غرق‌شدگان در سواحل دریای خزر اجرا می‌شود. در کنار طرح امدادونجات ساحلی، طرح تابستانه جمعیت هلال‌احمر نیز به مدت ۹۴ روز و با استقرار پست‌های موقت امدادونجات علاوه بر استفاده از توان عملیاتی تمام پایگاه‌های ثابت و فعال هلال‌احمر در محورهای مواصلاتی استان‌ها برگزار می‌شود. به همین منظور با مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر گفت‌وگویی کرده‌ایم تا از جزییات این طرح‌ها بیشتر آگاه شویم.
درباره طرح تابستانه امدادونجات برایمان توضیح دهید.
در فصل تابستان به دلایل مختلف ازجمله تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین شرایط مناسب و پایدار جوی و فضای مناسب گردشگری، زمینه افزایش تردد در محور‌های مواصلاتی و مسافرت‌ها مهیا می‌شود. به همین دلیل در راستای پاسخگویی به حوادث احتمالی و ارایه خدمات مطلوب به هموطنان عزیز و کاهش اثرات حوادث ترافیکی، دستگاه‌های امدادرسان تدابیری را پیش‌بینی می‌کنند. جمعیت هلال‌احمر نیز در کنار پلیس راه، اورژانس، راهداری و… ضمن برگزاری کارگروه امدادونجات و آموزش‌های همگانی در استان‌ها و معرفی و شناسایی نقاط پرخطر، نسبت به افزایش پایگاه‌ها و پست‌های امدادونجات، براساس تقاضای جمعیت هلال‌احمر استان‌ها و تأیید سازمان امدادونجات اقدامات لازم را انجام می‌دهد. امسال نیز طرح امدادونجات تابستانه سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر به مدت ۹۴ روز و با استقرار پست‌های موقت امدادونجات علاوه بر استفاده از توان عملیاتی تمام پایگاه‌های ثابت و فعال هلال‌احمر در محورهای مواصلاتی استان‌ها برگزار می‌شود. درواقع علاوه بر پایگاه‌های ثابت، 194 پست موقت ویژه طرح تابستانه نیز اضافه شده است که درمجموع روزانه بیش از 5275 نفر در 1290 پایگاه ثابت و موقت به مدت سه ماه فعالیت می‌کنند. همچنین در این طرح سازمان امدادونجات از همه توان لجستیکی شامل ۱۰۶۲ آمبولانس، ۴۵۶ خودروی نجات، ۵۰ خودروی عملیاتی ویژه، ۱۲۱۸ خودروی عملیاتی، ۲۷ خودروی فرماندهی ارتباطات، ‌۱۲۲ موتورسیکلت، ۴۸۰ موتورسیکلت امدادی، ۳۴۳۹ ناوگان امدادی استفاده می‌کند و این پایگاه‌ها به صورت شبانه‌روزی در آمادگی کامل خواهند بود.
طرح امدادونجات ساحلی به چه صورت اجرا می‌شود؟
هر ساله طرح ساحلی دریای‌ خزر در سه استان گلستان،‌ گیلان و مازندران اجرا می‌شود. چند سالی است که تلاش خوبی در این زمینه صورت می‌گیرد و ستاد ساماندهی سواحل در وزارت کشور دستورالعمل ساماندهی سواحل کشور را به منظور مدیریت یکپارچه و هماهنگی در اجرای برنامه‌های ساماندهی طرح‌های ساحلی مناطق حادثه‌خیز از تاریخ 11 خردادماه تا 5 مهرماه ابلاغ کرده که شرح وظایف هر یک از دستگاه‌ها را مشخص کرده است، جمعیت هلال‌احمر هم به عنوان یکی از دستگاه‌های امدادرسان نسبت به تقویت منابع موجود پایگاه‌های ساحلی، فعال‌سازی پست‌های موقت و سیار در محدوده داخل طرح‌های سالم‌سازی اقدام کرده و درمجموع 45 پایگاه و پست امدادونجات ساحل در کشور فعال است که از این مجموع 31 پایگاه و پست در سواحل دریای خزر فعال هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که در بیش از 643 منطقه خطرآفرین که قبلا شناسایی شده است، روزانه 217 امدادگر و نجاتگر به همراه 908 نفر از ناجیان فدراسیون نجات غریق مشغول به گشت‌زنی، هشدار و پیشگیری و در صورت نیاز عملیات امدادونجات هستند؛ همچنین ۲۰ دستگاه آمبولانس، ۵۵ دستگاه موتور‌لانس، ۶ فروند قایق و جت‌اسکی و ۱۶ دستگاه خودروهای عملیاتی بکارگیری شده است. لازم به ذکر است از ابتدای طرح ساحلی 15 خردادماه 98 تا 8 تیرماه 98 براساس گزارش مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امدادونجات، کل آسیب‌دیدگان سواحل شمالی کشور 2627 نفر بود و 400 نفر نجات یافته و تعداد 34 نفر به مراکز درمانی انتقال یافتند و 2593 نفر خدمات سرپایی دریافت کرده‌اند.
چند نیروی آماده به کار در این دو طرح فعالیت دارند؟
همان‌طور که می‌دانید ماهیت فعالیت در جمعیت هلال‌احمر کار داوطلبانه است؛ بنابراین خیل عظیم نیروهای مردمی و داوطلب به‌خصوص قشر جوان جامعه که از افتخارات این جمعیت هستند، در تمام برنامه‌های هلال‌احمر مشارکت دارند و نحوه مشارکت و فعالیت آنها بسته به شرایط جامعه متفاوت است اما آن‌چه مسلم است در طرح تابستانه امدادونجات ترافیکی و ساحلی بیش از 20‌هزار نفر نیروی جوان مشارکت دارند.
چه توصیه‌ای برای افرادی که به مناطق ساحلی سفر می‌کنند دارید؟
خانواده‌ها حتما در مناطق سالم‌سازی دریا اقدام به شنا کنند و تجهیزات مناسب شنا به همراه داشته باشند و به هشدارها و نکات ایمنی نجاتگران هلال‌احمر و نجات‌غریق‌ها توجه کنند. این نکته مهم را هم ذکر کنم که متاسفانه همه ساله در فصل گرما در مناطق ممنوعه ازجمله استخرهای روباز کشاورزی، سدها و رودخانه‌های پشت سدها شاهد حوادث ناگوار و از دست‌دادن تعدادی از هموطنان عزیزمان هستیم به همین دلیل توصیه می‌شود والدین توجه داشته باشند و خطرات احتمالی را به فرزندانشان گوشزد کنند.
در حال حاضر چند بالگرد برای کارهای امدادی در جمعیت هلال‌احمر وجود دارد؟ آیا 6 بالگردی که در جریان سیل آسیب دیدند، جایگزین شده‌اند؟
23 فروند بالگرد در جمعیت وجود دارد؛ البته آن 6 بالگرد مشکلات فنی‌شان رفع شده است و پرواز می‌کنند اما باز هم به دلیل تحریم و کمبود قطعات چند فروند بالگرد با مشکل پرواز مواجهند که در آینده رفع خواهد شد.