فروردین پربیم و امید ایرانی

دفتر مطالعات پایه منابع آب می‌گوید فروردین امسال پربارش‌ترین ماه نیم قرن اخیر بوده است

جدیدترین آمارها می‌گویند فروردین ماه امسال بعد از ۵٠ سال تکرار شده است و در نیم قرن گذشته کسی یادش نمی‌آید ماه ابتدای سال اینچنین بارش‌هایی به خود دیده باشد. این آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران است که بر اساس آن ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا سی‌ویکم فروردین ۹۸ (۲۱۰ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۳۱۳.۳ میلی‌متر بوده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلندمدت (۲۰۸.۹ میلی‌متر) ۵۰ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۱۹.۸میلی‌متر) ۱۶۲درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که در سال‌های گذشته ماه‌های پربارش متغیر بوده و هرسال ماهی خاص را به عنوان ماه پربارش اعلام کرده است. برای مثال آبان ٩٠ و مرداد ٩١ به ترتیب پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین ماه‌های سال آبی ٩١ – ٩٠ گزارش شده‌اند.
یعقوب همتی، معاون هماهنگی حوضه‌های آبریز شرکت مدیریت منابع آب ایران در همان زمان تاکید کرد: «بیش از ٧۵ درصد از مساحت کشور در سال آبی ٩١ – ٩٠ با بارشی بین صفر تا ۵٠درصد کمتر از متوسط بلندمدت مواجه بوده است. همچنین میزان ریزش‌های جوی سال آبی ٩١ – ٩٠ در مقایسه با متوسط بلندمدت ١٧ درصد کاهش داشته که رتبه ٣٢ را در سری ۴۴سال آماری کشور به خود اختصاص داده است. بیشترین افزایش مربوط به زیرحوضه قره‌سو-گرگان به میزان ۶٨ درصد و بیشترین کاهش مربوط به زیرحوضه بندرعباس-سدیج به میزان ٧٠ درصد بوده است.»
سال آبی ٩۴ اما از جمله سال‌های آبی سخت بود. سالی که در آن کل بارش کشور، ١٩۴,۶ میلی‌متر بود که این میزان بارش در مقایسه با بلند‌مدت حدود ١٧.۵ درصد کاهش داشت.
شاهرخ فاتح، رئیس مرکز خشکسالی در این‌باره گفت: «میزان بارش سالانه در بازه زمانی ١١ ماهه از اول مهر هر سال تا پایان مرداد ماه سال آینده محاسبه می‌شود و میانگین میزان بارش هر سال در مقایسه با بلندمدت که ٣٠ یا ۵٠ سال است، محاسبه می‌شود؛ در حقیقت متوسط بارش هر سال کشور در قیاس با بارش بلندمدت مشخص می‌شود که بارندگی امسال در قیاس با سال گذشته کاهش یافته و جدول‌ بارندگی‌ها حاکی از این است که امسال با کاهش ١١,٢ درصدی بارش نسبت به سال قبل مواجه بوده‌ایم.»
فاتح با بیان این‌که میزان بارندگی استان‌های مختلف نسبت به بلندمدت و سال ٩٣ متفاوت بوده است، گفته بود: «استان‌های بوشهر با ۴٧,۵ درصد،‌ هرمزگان ۴۶.٢درصد و استان البرز ٣٧.٢درصد کاهش بارندگی نسبت به سال آبی بلندمدت داشته‌ و استان‌های گیلان با ٢۵.٨ درصد، آذربایجان شرقی ١٧.١ درصد و اردبیل ١١.۴ درصد افزایش بارندگی داشته‌اند.»
هنوز زمان زیادی نگذشته از وقتی که خبرهای مربوط به خشکسالی در صدر اخبار بودند و هر روز منطقه‌ای جدید را درگیر می‌کردند. هرچند هنوز هم اقلیم‌شناسان می‌گویند بارش‌های فراوان اخیر دلیلی برای پایان خشکسالی و آغاز دوره‌های ترسالی نیست و این حجم از بارش‌ها بیش از هرچیز مربوط به تغییراتی اقلیمی است، ولی با این وجود بارش‌های اخیر بیم و امیدهای بسیاری داشته است. امید برای سالی پرآب و بیم از جاری شدن سیلاب‌های ویرانگر.