گزارش میدانی «شهروند» درباره کوچ خانواده‌های کم‌درآمد تهران از محله‌های بالاتر به پایین‌تر که بعد از افزایش نرخ اجاره خانه‌ها اتفاق افتاده است

عقب‌نشینی خیابان به خیابان اجاره‌نشین‌ها

دست‌ راستش را بالا می‌گیرد و مثل نیزه‌ای به سمت پایین پرت می‌کند: «می‌روند آنجا، آن پایین».
پایین‌تر از اینجا؟
بله خانم، پاسگاه نعمت‌آباد، احمدآباد مستوفی، فلاح، فردیس و اسلامشهر؛ خیلی‌ها هم جل‌وپلاسشان را جمع می‌کنند، می‌روند شهرشان.
شادآباد یکی از محله‌های جنوبی شهر تهران است، در دل منطقه 18 نشسته و آقای فرهادیان که در کنار شلوغی گاراژدارها و تعمیرکاران ماشین‌های سنگین، مغازه بنگاه معاملات ملکی کوچکی دارد، دلش به حال مستاجران می‌سوزد و مدام سر تکان می‌دهد. مشتریانش از تهرانسر می‌آیند، از مهرآباد، از یافت‌آباد، از سه‌راه‌ آذری و آنهایی که چند سالی اینجا، در شادآباد، به زور و زحمت خانه‌ای کرایه کرده بودند، بار و بندیلشان را جمع کردند و رفتند پایین‌تر. پولشان نمی‌رسیده. مشتری‌های امسالش این‌طور شده‌اند.

(حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک، اردیبهشت 98: ‌سال گذشته به دلیل افزایش نرخ اجاره مستاجران از شمال شهر به مرکز، از مرکز به جنوب و از جنوب به حاشیه شهر‌ها رفتند، اگر قرار باشد این روند امسال ادامه داشته باشد، دیگر در حاشیه شهر‌ها کمتر کسی می‌تواند خانه‌ای را اجاره کند.)
برای آنهایی که در جنوب غرب تهران زندگی می‌کنند، شادآباد به گفته اهالی ارزان‌ترین منطقه تهران است؛ یعنی تا قبل این گرانی‌ها، با کمی جمع‌وجور کردن پول می‌شد این‌جا خانه خرید و خیلی راحت هم می‌شد کرایه کرد. حالا اما: «الان خرید خانه در تهرانسر، متری 10‌میلیون و 500‌هزار تومان است، اما در شادآباد 8‌میلیون و 500‌هزار تومان. ارزان‌ترین خانه 60 متری را هم می‌توان با 50‌میلیون تومان رهن کرد؛ یعنی مثلا مستاجر می‌گوید، 20، 30‌میلیون تومان پیش می‌دهم بقیه را کرایه. البته چنین خانه‌ای نه آسانسور دارد، نه پارکینگ و طبقه چهارم یک ساختمان قدیمی است.» به گفته فرهادیان، در این محله رهن خانه 60‌میلیون تومانی شده 105‌میلیون تومان، یعنی حدود دو برابر.
صاحبخانه دنبال اجاره است و مستاجر دنبال رهن. در این محله از کمپین #صاحبخانه خوب، خبری نیست: ( شبکه سوم سیما با راه‌اندازی پویشی با عنوان «صاحب خانه خوب» از مالکان مسکن می‌خواهد با توجه به مشکلات اقتصادی امسال، میزان اجاره‌بها را افزایش ندهند یا افزایش حداقلی دهند.)
فرهادیان می‌گوید که مالک به جو پیش‌آمده نگاه می‌کند، همه قیمت را می‌برند بالا، او هم می‌برد بالا. به‌ هر حال کرایه خانه بخشی از درآمدش است: «وقتی یک کیلو سیب‌زمینی می‌شود 8‌هزار تومان، یک سطل ماست می‌شود 22‌هزار تومان، صاحبخانه هم قیمت را بالا می‌برد.»
فرهادیان مهندس مکانیک است و 7، 8 سالی است که بنگاه معاملات املاک راه انداخته و می‌گوید در این مدت هیچ وقت سابقه نداشته قیمت ملک این همه بالا رود: «امسال خیلی عجیب شد، قبل عید در این محله خانه را متری 2‌میلیون تومان می‌فروختیم، حالا شده 6‌میلیون تومان.» قیمت‌ها از بهمن پارسال به شدت بالا رفته و خیال پایین‌آمدن ندارد: «مستاجرهایی که از محله‌های بالا می‌آیند، بد و بیراه می‌گویند، آنهایی که در این محله‌‌اند و نمی‌توانند این‌جا بمانند، بد و بیراه می‌گویند و کاری هم از دست ما بر نمی‌آید.» (افشین پروین‌پور، کارشناس اقتصادی 29 تیر 98: در حال حاضر بیشتر از ۵۰۰‌هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که در اختیار «سلاطین آپارتمان» است، در تهران فردی وجود دارد که مالک بیش از ۱۰‌هزار خانه خالی است.)
مردم یا سر از شهرشان درمی‌آورند یا باید چادر بزنند
آقای اصغری با یک مشتری بر سر اجاره خانه چانه می‌زند. مشتری از صاحبخانه تخفیف می‌خواهد و بنگاه‌دار از شرایط می‌گوید. بنگاه آقای اصغری برِ یکی از کوچه‌های آذری در منطقه 17 تهران قرار گرفته. خیلی از مشتریانش که قبلا ساکن همین محله بودند، به قول خودش جمع کرده‌اند و رفته‌اند شمال: «خیلی‌ها رفتند شهرشان، آنهایی هم که هنوز می‌توانند کرایه بدهند، رفته‌اند پاسگاه نعمت‌آباد، اکبرآباد و گلستان. همین پایین‌ها.» در محله آذری که جزو محله‌های ارزان‌قیمت تهران است، اجاره‌ها 20 تا 25‌درصد بالا رفته. اصغری می‌گوید که ارزان‌ترین خانه این محله 20‌میلیون تومان رهن برای یک خانه 40 متری و یک‌میلیون تومان اجاره است. اما همین را مردم ندارند که بدهند. رهن خانه 60 متری که ‌سال قبل 35‌میلیون تومان بود، حالا شده 70‌میلیون تومان: «اوضاع مردم خراب است». اصغری، 25‌سال است که خانه‌ها را در محله‌های مختلف به مردم اجاره می‌دهد یا می‌فروشد و یادش است که نجومی‌شدن قیمت کرایه خانه‌ها، یک بار درسال‌های 91 و 90 اتفاق افتاد و حالا بار دوم است: «آنهایی که ساکن آریا‌شهر بودند، رفته‌اند استاد معین. استادمعینی‌ها رفته‌اند سی‌متری جی. سی‌متری جی آمده اینجا، آن کسی که این‌جا بوده رفته پاسگاه نعمت‌آباد، و همین‌طور می‌روند پایین تا یا سر از شهرستان در بیاورند یا بروند چادر بزنند.» (افشین پروین‌پور، کارشناس اقتصادی 29 تیر 98: خانواده‌های کارگری ساکن کلانشهرها و پایتخت، بخش زیادی از درآمد خود را صرف مسکن می‌کنند، اما باز هم نمی‌توانند در محله و منطقه محل زندگی خود بمانند. به همین دلیل «سقوط منطقه‌ای» و پس از آن، «حاشیه‌نشینی» را تجربه می‌کنند.)

صاحبخانه‌ها قیمت تعیین می‌کنند

کرایه خانه‌های محله مهرآباد هم بشدت بالا رفته؛ محله‌ای که در منطقه 9 شهرداری تهران جای گرفته و حالا مستاجران به قول آقای احمدی – بنگاه‌دار محل – به زیر خط راه‌آهن سقوط کرده‌اند. در این محله، رهن کامل یک خانه 50 متری، 60 تا 70‌میلیون تومان و یک خانه 70 متری، 100‌میلیون تومان است. اینجا، کرایه خانه‌ها حداقل 500‌هزار تومان بالا رفته، درحالی‌که گفته می‌شود مهرآباد جزو محله‌های ارزان‌قیمت تهران است، اما احمدی می‌گوید آنهایی که ندارند، می‌روند شهرشان. ارزان‌ترین خانه این محله را می‌شود در امامزاده حسن پیدا کرد، آن‌جا رهن یک خانه 50‌میلیون تومان است با 400‌هزار تومان اجاره: «از این ارزان‌تر دیگر گیر نمی‌آید.» آقای ادیب، همکار احمدی است و چند خیابان پایین‌تر، بنگاهی دارد و می‌گوید: «خانه‌ای که 110‌میلیون تومان رهنش بود، حالا شده، 190‌میلیون تومان. این قیمت برای‌ سال قبل است نه 10‌سال پیش!» در این منطقه، قیمت‌ها از یک‌سال پیش بالا رفت و حالا که فصل اسباب‌کشی است، به اوج خود رسیده: «اتحادیه مشاوران املاک نمی‌تواند برای این موضوع کاری کند. خود صاحبخانه‌ها قیمت تعیین می‌کنند. یک وقت‌هایی می‌بینید یک قیمتی می‌دهند، مشتری هم پیدا می‌شود، همان می‌شود معیار ماجرا. درحالی‌که ممکن است آن خریدار یا مستاجر، براساس شرایطی به این منطقه آمده و ناچار بوده. اما بقیه دیگر همان را معیار خرید و فروش می‌کنند.» رهن خانه نوساز در محله مهرآباد، از متری یک‌میلیون و 100 تا یک‌میلیون و 500 شروع می‌شود. ادیب می‌گوید: «مردم باید اجاره‌بها را از جیب بدهند، اصرار می‌کنند تا رهن بیشتر بدهند و اجاره کمتر اما صاحبخانه روی اجاره حساب کرده، مثلا یکی می‌آید می‌گوید اجاره باید یک‌میلیون و 700‌هزار تومان باشد، می‌گوییم کمترش کن، می‌گوید نمی‌توانم، پسرم قسط بانک می‌دهد. صاحبخانه‌ها براساس نیازشان، قیمت را بالا می‌برند.» (محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، 11 خرداد: نمی‌توانیم برای اجاره‌بها سقف تعیین کنیم.)

قیمت‌گذاری کرایه‌ها باید براساس درآمد خانواده باشد نه قیمت ملک

شادآباد و آذری و مهرآباد تنها مناطقی نیستند که گرفتار خانه‌به‌دوشی شده‌اند؛ محله‌های انقلاب هم همین شرایط را دارند و آقای طباطبایی که بنگاه‌داری در خیابان 12 فروردین است، می‌گوید با این‌که این‌جا موقعیت اداری است و بیشتر ناشران در این منطقه فعالیت می‌کنند، اما در بخش مسکونی هم مردم دچار مشکلات زیادی شده‌اند، به‌طوری که مشتریانی از یوسف‌آباد و امیرآباد می‌آیند و در این منطقه دنبال خانه می‌گردند برای اجاره. پولشان دیگر به محله خودشان نمی‌رسد. ‌سال گذشته در این منطقه، خانه 60 متری نوساز، 100‌میلیون رهن می‌شد، حالا 180‌میلیون تومان. خانه 43 متری، 80‌میلیون رهنش است با 300‌هزار تومان اجاره. او می‌گوید که قیمت‌گذاری اجاره‌ها، براساس قیمت خانه است، درحالی‌که باید براساس درآمد خانواده‌ها باشد: «قبل از این ما می‌گفتیم باید حداکثر 30‌درصد کرایه‌ها بالا برود اما در این منطقه 80‌درصد بالا رفته است.» (حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک، اردیبهشت 98: پیش‌بینی من این است که نرخ اجاره‌بها در شهر‌های بزرگ ۳۰‌درصد و شهر‌های کوچک ۲۰‌درصد در مقایسه با ‌سال گذشته افزایش یابد.)
آنهایی که در این محله کار می‌کنند و انتشاراتی دارند، جای خودشان مانده‌اند، چون هزینه اسباب‌کشی با وسایلی که دارند خیلی بیشتر از کرایه خانه جدید می‌شود. طباطبایی خبرهایی درباره کمپین صاحبخانه خوب شنیده اما می‌گوید در این محله کسی که چند واحد دارد، ممکن است اجاره یکی از واحدها را که دست یک خانواده است، کمتر بگیرد، اما کلا خیلی روال نیست. (فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی ۵ تیرماه: تلاش می‌کنیم رابطه بین رهن و اجاره را به نفع مستأجران سازماندهی کنیم و طرح ایجاد صندوقی را بدین منظور آماده کردیم و به رئیس‌جمهوری پیشنهاد دادیم.)

نه شرق، نه مرکز؛ خانه ارزان، شاید جایی دیگر

در محله بلوار ابوذر شمالی ماجرا اما متفاوت است. با این‌که از نظر جغرافیایی منطقه در بخش جنوبی شهر قرار دارد، اما قیمت‌ اجاره‌ها و خانه‌ها بالاست. خانه نوساز تا متری 12‌میلیون تومان هم قیمت‌گذاری شده است. آقای محمدی، بنگاه‌دار بلوار ابوذر شمال، می‌گوید: «بالا رفتن اجاره خانه‌ها، خیلی‌ها را از این منطقه به سمت خاوران یا اتابک کشانده، چون خانه‌های آن سمت ارزان‌تر از اینجاست.» در این محله، ارزان‌ترین کرایه برای خانه 60 متری با 30‌میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهانه 600‌هزار تومان است. اما در بالای بلوار ابوذر، رهن خانه 70 متری، 120‌میلیون تومان است، همین خانه ‌سال قبل، 70‌میلیون تومان رهن می‌شد. ستارخان هم همین وضع را دارد. بنگاه‌دار محل می‌گوید که این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر، قیمت بالایی دارد. این منطقه متراژ کوچک ندارد و آنهایی که دنبال خانه‌های ارزان 40، 50 متری‌اند باید بروند پایین‌تر از خیابان آزادی. او می‌گوید در این محله هر کسی که مستاجر بوده، یک‌جوری پول جور کرده و در خانه‌اش مانده، اما معلوم نیست با این روند ‌سال دیگر هم بتواند بماند.

برچسب ها :