عادل فردوسی‌پور بر سر چندراهی

از پیشنهادات خیره‌کننده سینمایی تا برنامه‌های فوتبالی گسترده‌تر از نود

باید منتظر یک انفجار خبری با نام عادل فردوسی‌پور باشیم؟ او با یک ایده تازه یا یک برنامه فوق‌العاده دیگر خواهد آمد تا پس از ٩٠ فاز تازه‌ای را کلید بزند؟ تجربه در مدیوم‌های جدید وجوه ندیده‌ای از عادل فردوسی‌پور را به نمایش خواهد گذاشت؟ جواب هیچ‌کدام از سوالات بالا قطعا منفی نیست. اخبار حکایت از رایزنی‌های او برای فعالیت‌هایی دارد که احتمالا هوادارانش را بشدت سورپرایز خواهد کرد؛ اگر چه عادل تلاش زیادی کرده تا این اخبار رسانه‌ای نشود و کسی از جزییات‌شان چیزی نداند؛ اما این‌که سلبریتی با محبوبیت فردوسی‌پور مدت طولانی چراغ خاموش پیش برود و همه کارهایش را در خفا انجام دهد، کم و بیش غیر ممکن است. اما پیرامون او چه می‌گذرد؟ راویان اخبار می‌گویند او از زمان کنار‌رفتن از برنامه نود با پیشنهادات جدی از سوی VOD (شبکه‌های آنلاین پخش ویدئو) و « IPTV»ها (تلویزیون‌های اینترنتی) مواجه است؛ پیشنهاداتی با دستمزدهای کلان و خیره‌کننده و ارایه همه امکانات برای ساختن برنامه‌ای حتی فراتر از نود. این پیشنهادات شامل ساخت برنامه‌های هر شبی و برگزاری مسابقاتی با جوایز بسیار بزرگ است که با توجه به سابقه این‌گونه برنامه‌ها و نام فردوسی‌پور مطمئنا می‌تواند رسانه ایرانی را با چالش تازه‌ای مواجه کند. نکته قابل توجه در این مورد بیرون‌بودن «VOD» ها از تسلط و نفوذ رسانه ملی است که دست مدیریت این سامانه‌ها را برای ساخت برنامه‌های متنوع و متفاوت باز می‌گذارد و کیست که شک داشته باشد عادل فردوسی‌پور یکی از مهمترین برندهای رسانه‌ای در ایران است و حضورش می‌تواند برای هر برنامه‌ای با سود فراوان همراه باشد.  نکته‌ای که شاید تا امروز شنیده نشده باشد، پیشنهادات سینمایی به عادل فردوسی‌پور است.

او در گذشته هم با چنین پیشنهاداتی روبه‌رو بوده اما اتفاقاتی که اخیرا افتاده و این واقعیت که او احتمالا می‌تواند وقت آزاد بیشتری برای حضور در رسانه‌های دیگر داشته باشد، تهیه‌کننده‌ها را وسوسه کرده تا با پیشنهادات اغواگرانه سراغ او بروند. منبع «شهروند» از پیشنهادات چندصد میلیونی در حد سوپراستارهای سینما برای حضور عادل در سینما حکایت می‌کند؛ حضوری که ممکن است حتی چند سکانس بیشتر نباشد. این پیشنهادات وقتی جدی‌تر به نظر می‌رسد که بدانیم یکی از کارگردان‌های بنام سینما هم برای پروژه بعدی خود حساب ویژه‌ای روی فردوسی‌پور باز کرده و با واسطه‌های سمج تلاش می‌کند نام او را در میان بازیگران فیلم خود بگنجاند؛ اتفاقی که اگر بیفتد، یک حادثه در سینمای ایران خواهد بود.هر چه هست این روزها عادل فردوسی‌پور با روحیه‌تر از همیشه به کارهای تازه‌ای در فضای رسانه‌ای داخل کشور فکر می‌کند و به دوستانش گفته حمایت و توجهی که از سوی مردم در این مدت دیده او را پرانگیزه‌تر از همیشه کرده است.

هواداران عادل، کوروش را به هم ریختند
قبلا هم ناشران کتاب‌های عادل فردوسی‌پور برای ملاقات او با خواننده‌ها و کسانی که در انتظار چاپ کتابش بودند، جشن امضا برگزار کرده بودند، اما جشن امضای آخرین کتابش یعنی «فوتبال علیه دشمن» که کتاب تازه‌ای هم نیست و دیروزدر انتشارات چشمه، شعبه پاساژ کوروش برگزار شده بود تا عواید حاصل از فروش آن به نفع سیل‌زده‌ها هزینه شود، حال و هوای متفاوتی پیدا کرد. اول این‌که نیم‌ساعت قبل از شروع برنامه و رسیدن فردوسی‌پور به محل، تمام کتاب‌هایی که برای فروش گذاشته شده بود، تمام شد و چیزی باقی نماند که خود نویسنده آن را امضا کند. با وجود این، هر لحظه به جمعیت حاضر در طبقه چهارم پاساژ کوروش اضافه می‌شد تا جایی که مسئولان نشر چشمه مجبور به درست‌کردن دو صف شدند؛ یکی صف کسانی که کتاب می‌خواستند و دیگری صف کسانی که کتاب را خریده بودند یا بدون کتاب در انتظار آمدن فردوسی‌پور و گرفتن امضا ایستاده بودند. جمعیت به‌قدری زیاد بود که امکان حضور فردوسی‌پور در خود انتشارات فراهم نشد و او وقتی رسید، مجبور شد از سمتی دیگر امضا دادن و خوش و بش با مردم را شروع کند. جالب این‌که به محض ورود فردوسی‌پور و تا پایان مراسم، هر چند دقیقه یک‌بار جمعیت ایستاده در محوطه یکصدا فریاد می‌زدند: «عادل دوستت داریم.» اتفاقی که در هیچ‌کدام از جشن امضاهای پیش از این برای او نیفتاده بود. در میان حاضران چهره‌های فوتبالی زیادی هم دیده می‌شدند. مراسمی که حتی عکاسی و گرفتن گزارش از آن سخت بود. او هنوز عادل فردوسی‌پور است.