آغاز مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده

سنجش آمادگی دادرسان

➊ افتتاحیه مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده صبح دیروز در حالی برگزار شد که تأکید رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر بر بهره‌گیری از تجربیات دادرسان برتر برای آموزش به سنین پایین‌تر بود و مدیرکل وزارت آموزش و پرورش نیز برگزاری این مسابقات را به‌عنوان الگویی قلمداد کرد که در وزارت آموزش و پرورش منجر به تدوین طرح اردوی توانمند شده است.

➋ دادرس یکی از مهمترین طرح‌های سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است که توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش، سالانه بیش از ۴۰۰‌هزار دانش‌آموز پایه هشتم را مورد آموزش امداد و کمک‌های اولیه  قرار دهد.

➌ مرحله کشوری هفتمین دوره المپیاد آماده این روزها با حضور تیم‌های برتر هر استان در دو بخش دختران و پسران برگزار می‌شود که بخش پسران این المپیاد از صبح دیروز در اردوگاه شهید باهنر تهران با حضور ٣١ تیم برتر سراسر کشور آغاز شد. رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر گفت: «هدف ما رقابت نیست و این امتیازدهی برای این است که دادرسان از شرایط خود اطلاع پیدا کنند.»


 افتتاحیه مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده صبح دیروز در حالی برگزار شد که تأکید رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر بر بهره‌گیری از تجربیات دادرسان برتر برای آموزش به سنین پایین‌تر بود و مدیرکل وزارت آموزش و پرورش نیز برگزاری این مسابقات را به‌عنوان الگویی قلمداد کرد که در وزارت آموزش و پرورش منجر به تدوین طرح اردوی توانمند شده است. دادرس (دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت) یکی از مهمترین طرح‌های سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است که توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش، سالانه بیش از ۴۰۰‌هزار دانش‌آموز پایه هشتم را مورد آموزش امداد و کمک‌های اولیه  قرار دهد و دانش‌آموزان را برای روزهای سخت و نجات جان افراد آسیب‌دیده در بلایا آماده کند. مرحله کشوری هفتمین دوره المپیاد آماده این روزها با حضور تیم‌های برتر هر استان در دو بخش دختران و پسران برگزار می‌شود که بخش پسران این المپیاد از صبح دیروز در اردوگاه شهید باهنر تهران با حضور ٣١ تیم برتر سراسر کشور آغاز شد.
شهاب‌الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان در افتتاحیه این مسابقات عنوان کرد:«من امروز با علاقه در این مراسم حاضر شدم تا خیر مقدم بگویم به دادرسان برگزیده ۳۱ استان کشور و دست‌مریزاد بگویم به برگزارکنندگان این مسابقات و همچنین از زحمات دوستانم که از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کردند و چند هفته‌ای درگیر کارهای اجرایی بودند تشکر کنم.»

هدف از برگزاری المپیاد رقابت نیست بلکه آگاهی از آمادگی دادرسان است
صابونچی تصریح کرد: «همکاری تنگاتنگی میان مسئولان اردوگاه شهید باهنر و آموزش و پرورش وجود داشت و اعضای هلال‌احمر استان مازندران و سازمان جوانان هلال‌احمر نیز زحمات زیادی کشیدند تا میزبانی خوبی در اجرای هفتمین دوره کشوری مسابقات داشته باشیم. برگزاری این دوره از مسابقات در اردوگاه شهید باهنر، تجربه جدیدی است؛ سال‌های قبل این مسابقات در اردوگاه مهر انزلی برگزار می‌شد و برای نخستین ‌سال است که در فضا و شرایطی متفاوت انجام می‌شود. این مسأله برای خود ما هم می‌تواند نکات جدیدی داشته باشد.»
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر همچنین گفت: «هدف ما رقابت نیست و این امتیازدهی برای این است که دادرسان از شرایط خود اطلاع پیدا کنند.»

خاطرات خوبی که می‌توانید در روزهای اردوی المپیاد   بسازید
او با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و تأکید بر نقش جوانان نیز گفت: «اگر در این بیانیه تأکید می‌شود که امید کشور به شما نوجوانان و جوانان است، باید شما که برای روزهای سخت آماده شده‌اید و از برگزیدگان هستید، اطمینان پیدا کنید که آموخته‌ها را فراگرفته‌اید و این امتیازدهی‌ها به همین منظور است.» صابونچی به دادرسان این دوره از مسابقات پیشنهاد داد خاطرات خود را بنویسند و در پایان جوایزی هم برای این موضوع در نظر گرفته شود. به گفته رئیس سازمان جوانان براساس برنامه‌ریزی‌ها، در مقطع متوسطه دوم هم دادرسان در کنار هلال‌احمر خواهند بود و از تجربه آنها برای آموزش و کمک به سایر گروه‌ها و سنین پایین‌تر استفاده خواهد شد. او اظهار امیدواری کرد: «در این روزهایی که کنار هم هستید، دوستی‌های خوبی میان شما شکل بگیرد و درنهایت با کوله‌باری از تجربه و خاطرات خوب، این اردو را ترک کنید و با صحت و سلامت نزد خانواده برگردید.»

مدیر کل فرهنگی – هنری وزارت آموزش و پرورش: آمده‌ام تا از شما یاد بگیرم
علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی- هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش هم در این مراسم گفت: «جا دارد از ریاست سازمان جوانان و بابائی، معاون او که ارتباط خوبی با آموزش و پرورش دارند و این برنامه را برگزار کرده‌اند، تشکر کرد. امروز دو برنامه رسمی کشوری داشتم، اما در این برنامه حاضر شدم تا از شما یاد بگیرم.» او گفت: «کشور ما پر از بلایای طبیعی و غیرطبیعی است و بزرگترین مسئولیت هم در این کشورِ اسیر بلایای طبیعی و غیرطبیعی، به جمعیت هلال‌احمر سپرده شده است و شما جوانان و نوجوانان با پتانسیل و توانایی بالفعلی که در وجودتان هست این مسئولیت را پذیرفته‌اید. ما در شرایط سخت کشور نیازمندیم که شما جوانان پویا، آماده و پا به رکاب باشید.»
مدیرکل فرهنگی- هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش با اشاره با الگوبرداری آموزش و پرورش از سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر گفت: «طرح جدید اردوی توانمند دختر و پسر را براساس الگوی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر تدوین کرده و تصمیم به انجام کاری بسیار بزرگ که از شما الگوبرداری شده، گرفته‌ایم. در مسیر راه‌اندازی اردوی توانمند دختر و پسر، آقایان صابونچی و بابائی کمک زیادی به ما کردند و هدف هم این است که بعد از دوره آموزشی که به اتفاق هم انجام خواهیم داد، این دانش‌آموزان را در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دهیم.» او با اشاره به این‌که در وزارت آموزش و پرورش چهار تشکل دانش‌آموزی مشغول خدمت هستند و سخت‌ترین مسئولیت نیز به حوزه شما سپرده شده است، گفت: «در کنار آموزشی که مربیان برای شما در نظر گرفته‌اند، انتظار دارم که شما هم هر لحظه به این نکته فکر کنید که کشور در شرایطی سخت در حال واگذاری به شماست و انتظار دارم از نظر جسمی و روحی خودتان را برای این راه آماده کنید.»

معاون دانش‌آموزی سازمان جوانان: دادرسان نماینده   فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم ایران اسلامی  هستند
سعید بابائی، معاون پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی سازمان جوانان هم در مورد برگزاری مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده توضیح داد: «بعد از رقابت بیش از ۱۶‌هزار تیم ۱۴ نفره دادرس در سراسر کشور، امروز شما ۳۱ تیم به‌عنوان نماینده ۸‌هزار تیم در بخش پسران به مرحله کشوری راه پیدا کردید.»
به گفته بابایی «هر کدام از دادرسانی که در مرحله کشوری حضور پیدا می‌کنند به نوعی نماینده فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم ایران اسلامی هستند و امیدوارم تا پایان مسابقات بتوانیم بیشتر با هم آشنا شویم. دادرسی، دادرس نمونه ماست که بعد از این‌که خواست از اردو خارج شود با بچه‌های ۳۰ استان دیگر آشنا شده و دوستانی پیدا کرده باشد.»
معاون سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر همچنین گفت: «از همکارانمان در هلال‌احمر استان مازندران که میزبانی این دوره را در اردوگاه شهید باهنر تهران به عهده گرفتند، تشکر می‌کنم. همچنین از همکاران وزارت آموزش و پرورش و آقای رمضانی و آقای عراقی مدیر اردوگاه و مدیرکل پرورشی وزارت آموزش و پرورش که امکان برگزاری هفتمین دوره را در تهران فراهم کردند، تشکر می‌کنم.»
گفتنی است المپیاد آماده، مسابقات طرح ملی دادرس به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و امدادی، افزایش روحیه کار جمعی و افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان عضو دانش‌آموزی هلال‌احمر طرح‌ریزی شده و به همت سازمان جوانان هلال‌احمر برگزار می‌شود. طرح ملی دادرس با هدف گسترش آگاهی عمومی، چگونگی مقابله با حوادث و بلایا، تشکیل تیم‌های مدیریت بحران آموزش‌دیده تحت عنوان تیم دادرس در مدارس و امدادرسانی در مواقع اضطراری اجرا می‌شود. پیش از این دوره که به صورت کشوری برگزار می‌شود، مرحله استانی مسابقات آماده برگزار شد که شرکت‌کنندگان در رشته‌های اطفای حریق، حمل مصدوم، اسکان اضطراری (چادرزنی)، حمایت حیاتی پایه و احیای قلبی-ریوی، پناه‌گیری و خروج ایمن، شکستگی و آتل‌بندی و ارزیابی و کنترل علایم حیاتی به‌صورت عملی و تئوری به رقابت پرداختند و ٣١ تیم برتر در قالب تیم خواهران و برادران از هر استان به مرحله کشوری راه یافتند.

تابستانی شاد و پربار برای جوانان   هلال‌احمر  
سازمان جوانان در تابستان برای اوقات فراغت دانش‌آموزان و اعضای خود برنامه‌های مختلفی دارد که برخی از آنها برگزار شده و برخی دیگر نیز تا پایان تابستان برگزار خواهد شد. سازمان جوانان هلال‌احمر در تابستان ۹۸ برنامه‌های تابستانه مختلفی را اجرایی می‌کند که از آن جمله می‌توان به برگزاری اردوهای امید هلال۲، اجرای طرح مداخلات اجتماع‌محور حمایت از کودکان سیل‌زده، اردوی نشاط و امید دختران و پسران، اردوهای دوستی، هفتمین دوره مسابقات کشوری آماده، مسابقات تربیت سفیران بشردوستی و … اشاره کرد. در اینفوگرافیک زیر می‌توانید جزییات برنامه‌های سازمان جوانان در ایام تابستان را مشاهده کنید: