راهی برای کاهش حوادث و تلفات

کمپین «شهر بدون تصادف» در کارگروه پیشگیری از حوادث دادستانی مشهد به راه افتاد

روز گذشته «کمپین شهر بدون تصادف در کارگروه پیشگیری از حوادث» دادستانی مشهد در این شهر به راه افتاد. کمپینی که هادی شریعت‌یار، معاون دادستانی این شهر هدف آن را کاهش حوادث و تلفات دانست و گفت: «همه ما معتقد بر این هستیم که پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما این سخن نباید تنها در شعار خلاصه شود بلکه باید در عمل هم دیده شود. در سال‌های گذشته متاسفانه تلفات زیادی در حوادث جاده‌ای داشتیم. وقتی که این تصاویر را پخش می‌کنیم، تنها به جهت درس عبرت و عدم تکرار حادثه بوده اما متاسفانه برخی‌ها برداشت منفی دارند و می‌گویند با پخش این تصاویر دل مردم و داغداران آن حادثه را جریحه‌دارتر می‌کنید.»
معاون دادستان مشهد با اشاره به اینکه از دل یک تصادف مشکلات زیادی همچون دیه، نفقه، طلاق، اختلاف میان چند خانواده و دیگر مشکلات اجتماعی به‌ وجود می‌آید، افزود: «اگر در مسیر قانون به‌‌درستی عمل کنیم، شاهد این‌گونه مشکلات نخواهیم بود. وقتی حادثه‌های تلخی همچون کشتی سانچی و سقوط هواپیمای تهران-یاسوج اتفاق می‌افتد ۳ روز عزای عمومی اعلام می‌شود و متاسفانه این نوع نگاه‌ در حوادث جاده‌ای وجود ندارد و روزبه‌روز شاهد افزایش این حوادث هستیم به نحوی که عنوان شده مرگ ارزان می‌شود. شریعت‌یار بیان کرد: «اقدامات پیشگیرانه و ایمنی جاده‌ها باید همواره مورد توجه باشد و تمامی مجموعه‌ها ازجمله خودروسازان، پلیس راه، راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، بیمه‌ها و دیگر مجموعه‌های مرتبط به این موضوع بسیار مهم باید توجه کنند و دستگاه قضائی هم در این مسیر طبق قانون با متخلفان برخورد می‌کند.»
به این ترتیب طرح پایلوت بلوار وکیل‌آباد و آزادراه شهید شوشتری مشهد از ۹ اسفند آغاز شده که تاکنون و به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن ۴۷ مورد حادثه به ۲۳ مورد، ۱۷ مورد جرحی به ۸ مورد، ۳ مورد فوتی به یک مورد، ۸۲ مورد اخذ مدرک خلاف بالا به ۲۱۹ مورد، ۴۵ مورد خودروی توقیفی به ۸۲ مورد و ۷ هزار مورد اعمال قانون به ۹۶۰۰ مورد رسیده است.

نه به تصادفات جاده‌ای
این اقدام دادستانی برای کاهش تصادف‌ها در حالی اتفاق افتاد که پیش از این هم سازمان‌ها و ارگان‌های دیگری برای توجه به فرهنگ ترافیک و کم‌شدن تصادفات کمپین‌هایی را به راه انداخته بودند. یکی از نمونه‌های آن کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» بود که سال گذشته جمعیت هلال ‌احمر آن را به راه انداخت. مسعود حبیبی،  رئیس سازمان جوانان هلال احمر با اشاره به راه‌اندازی «کمپین نه به تصادفات» با هدف ایجاد سفر ایمن برای مسافران نوروزی تصریح کرده بود: «ما در این کمپین  سعی می‌کنیم با کمک ۲۰ هزار داوطلب در ۱۰۰۰ پایگاه این سازمان، خطرات حادثه‌ساز را به مسافران گوشزد کنیم. بر اساس آمار پلیس ۷۰درصد تصادفات و سوانح رانندگی به دلیل خطای انسانی رخ داده است که می‌توان با ارتقای فرهنگ رانندگی در کشور تلفات را کاهش داد.»  سال ٩۶ هم هنرمندان و ورزشکاران برای کاهش تصادفات و تلفات سفرهای نوروزی کمپینی با عنوان «لطفا زنده بمانید» تشکیل دادند و تلاش کردند با این کار از میزان مرگ‌ومیر حوادث در ایام نوروز بکاهند.  کمپین‌هایی که حالا با حضور دادستانی در آن امکان برخوردهای جدی‌تر فراهم شده و امید است تا این کمپین‌ها در کنار یکدیگر عاملی برای کاهش مرگ‌و میر بر اثر تصادف باشند.