دست سیما در جیبِ مردم نباشد

دست سیما در جیبِ مردم نباشد

«سیاست صداوسیما مردم را به سمت پول و ثروت‌اندوزی و مادیات هدایت می‌کند.» این انتقادی است که در هفته‌های اخیر توسط کارشناسان، مسئولان و مراجع تقلید در مورد عملکرد رسانه‌ ملی بارها مطرح شده است. انتقادی که یک بار دیگر در گفت‌وگوی «شهروند» از زبان حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن ‌غرویان بیان شد. غرویان در این گفت‌وگوی صریح به چند مورد از عملکردهای صداوسیما انتقاد می‌کند آن‌چه در ادامه می‌آید شرحی از این گفت‌وگو است.

  آقای‌غرویان، برنامه برنده‌باش را دنبال می‌کنید.
بله؛ همان برنامه‌ای که آقای گلزار اجرا می‌کند.

  مراجع درباره این برنامه نظراتی مطرح کرده‌اند. نظر شما چیست؟

به یک نکته باید پیش از پرداختن به این مسأله اشاره داشت. یک این‌که الان تقریبا هر شبکه تلویزیونی را که تماشا می‌کنی، یک نوع مسابقه در آن لحاظ  شده است. مسابقه‌ای که در آن یک جایزه تحریک‌کننده مثلا ماشین چند صدمیلیون تومانی یا خانه و… در آن گنجانده شده است؛ اما آن‌چه از این برنامه برداشت می‌شود این است که سیاست صداوسیما مردم را به سمت پول، ثروت‌اندوزی و مادیات هدایت می‌کند.

  این نگاه چه آسیب‌هایی را به دنبال دارد؟
یک بیننده‌ای که می‌نشیند و تلویزیون را روشن می‌کند با تماشای چنین برنامه‌هایی به هر حال تحریک می‌شود به پول و ثروت بیشتر. البته ممکن است از این طریق سرمایه زیادی خود صداوسیما هم جمع ‌کند؛ اما از آن‌سو مردمی که شرکت می‌کنند، این شرکت هزینه برای‌شان دارد. بیننده ضرر می‌کند، ضرری که  باعث می‌شود تا مخاطب به صداوسیما بدبین شود و حتی در نگاه ‌کلان‌تر به نظام‌اسلامی معترض شود. آرامش و اعصاب مردم به‌هم می‌ریزد، دائم شرکت می‌کند، شکست می‌خورد. چرا؟ چون دست صداوسیما در جیب مردم است؟

  چنین برنامه‌هایی چه نسبتی با گفتمان انقلاب دارد.
ببینید در مورد  ساده‌زیستی و زهد و تقوا و دوری از تجملات ائمه جمعه هر هفته تاکید دارند. می‌گویند که در تحریم، قرآن بخوانیم و با یک وعده آبگوشت تحمل کنیم. خب از این تریبون این موضوعات را می‌شنوند و از تریبون دیگر چیز دیگری‌ می‌بینند. یک تریبون از ساده‌زیستی می‌گوید و تریبون دیگر ثروت‌اندوزی را ترویج می‌کند، این دو با هم سازگاری ندارند؛ آن‌چه در صداوسیما می‌بینیم با گفتمان انقلاب نمی‌سازد.

از این برنامه‌ها به عنوان مصداقی از بخت‌آزمایی یاد می‌کنند.
هیچ تفاوتی با بخت‌آزمایی ندارد. صداوسیما دنبال درآمد است و از طریق جیب مردم می‌خواهد پول جمع کند.

  اشاره داشتید به رفتار ‌سلیقه‌ای در صداوسیما؛ اخیرا این موضوع در حذف برنامه‌ ورزشی نود هم دیده شده است.
بله؛ برنامه محبوب نود کنار گذاشته شد، چرا چون آقای فردوسی‌پور محبوب بود، این برنامه حذف شد. صداوسیما دوست ندارد افرادی که مقداری با نگاه سیاسی این سازمان تفاوت دارند، چهره شوند. آقای فردوسی‌پور در بین مردم بخصوص جوان‌ها محبوبیت پیدا کرد؛ به همین دلیل  صداوسیما خواست مانع شود از این‌که این چهره محبوبیتش بیشتر شود و چهره‎‌تر شود اما بهتر بود می‌دیدند علت محبوبیت آقای فردوسی‌پور چیست؟ فردوسی‌پور نگاه خاصی دارد و از شفافیت، آزادی بیان و آزادی فکر و اندیشه دفاع می‌کند؛ این ویژگی‌هایی است که این شخصیت را محبوب کرده است.

  این موضوع را در برنامه‌های معارفی صداوسیما هم می‌بینیم.
از چهره‌شدن افراد می‌ترسند و جلوگیری می‌کنند؛ از حضور برخی از کارشناسان دینی به برنامه‌ها که نگاه اعتدالی دارند.