خیلی متاسفیم! پادشاه شب پیروز می‌شود

پیش‌بینی سه نویسنده واکس در مورد جنگ وینترفل

بسیاری از مردم در حال صحبت از اپیزود سوم سریال بازی تاج و تخت هستند. اپیزودی که امروز منتشر می‌شود و قرار است نبرد خونینی میان مردگان وایت‌واکر با جنگجویان وینترفل صورت بگیرد. شاید مهمترین سوال این باشد که چه کسانی قرار است در نبرد با شاه شب و ارتش او کشته شوند.  وب‌سایت وکس (VOX)، از سه تن از نویسندگانش درخواست کرده تا در مورد این‌که چه اتفاقی ممکن است در این اپیزود بیفتد، گمانه‌زنی کنند.
متیو ایگلسیاس: دیدن گندری که با شدت درحال ساخت اسلحه‌هایی از شیشه اژدها برای کشتن وایت‌واکرها بود، این حس را در ما تقویت می‌کند که قرار است نبرد سختی میان زنده‌ها و مرده‌ها صورت بگیرد. اما از سوی دیگر، هیچ چیز آن‌طور به نظر نمی‌رسد که دو طرف نبرد، شرایط جدی نظامی خاصی را مهیا کرده باشند. آن چیزهایی را که در مورد استراتژی جنگی آنها دیدیم هم، خیلی حساس نبوده است. برن استارک در آخرین لحظات تصمیم گرفت خود را به‌عنوان طعمه‌ای برای شاه شب قرار دهد، اما از جزییات بیشتری صحبت نشد. هیچ‌کس از سواره‌نظام‌های دوتراکی و موقعیت آنها صحبت نمی‌کند و این احتمالا برای افزایش جذابیت موضوع است، تا از آنها در لحظه خاصی استفاده شود.
در نهایت، فرستادن مردم بی‌دفاع و شهروندان عادی که قدرت جنگاوری ندارند، به دخمه‌ها و سرداب‌ها، آن‌هم به خاطر امنیتشان، ایده خوبی به نظر می‌رسد، اما ممکن است اتفاق بدی را به دنبال داشته باشد. سرداب‌ها، قبرستان استارک‌ها هستند و ممکن است دشمن همه آنها را زنده کند!
الکس وارد: من هم موافقم که در اپیزود دوم فصل پایانی سریال بازی تاج و تخت، استراتژی نظامی خاصی پیاده نشده است، اما نباید بی‌انصاف باشیم. اجازه بدهید به چند مورد مهم از اتفاقاتی که در دو اپیزود اخیر شاهد بودیم، اشاره کنم:
استارک‌ها، فرماندهی یکی از قوی‌ترین نیروهایشان را به بریان دادند. او احتمالا می‌داند که چگونه بهترین تصمیم‌ها را در مهمترین مناطق بگیرد.
آنها سیستم‌های زیادی را در بیرون از وینترفل نصب کرده‌اند، تا مانند یک خط آتش مانع عبور وایت‌واکرها شود.
ما دیدیم که در وینترفل، چالش‌های تدارکاتی مثل تغذیه سربازان به وجود آمده که باعث نارضایتی‌هایی در میان آنها شده است. دیدیم که همه در یک مورد، اتفاق نظر دارند: کشتن شاه شب. و در نهایت، تیم مخصوصی تدارک دیده شد تا از جان برن حفاظت کند.
برای یک اپیزود ۶٠ دقیقه‌ای، این همه اتفاق، کم نیست و با توجه به این‌که اپیزود بعدی، قرار است یک جنگ تمام عیار را پوشش دهد، احتمالا قرار است با اتفاقات غیرمنتظره زیادی روبه‌رو شویم. فصل ۴ را به خاطر بیاورید، آن‌جا که وحشی‌ها به نگهبانان شب و دیوار حمله کردند و ما نمی‌دانستیم که آنها چگونه می‌خواهند از دیوار محافظت کنند، اما این کار را کردند و آن اپیزود، بسیار دیدنی بود.
چیزی که این اپیزود را جذاب‌تر می‌کند این است که وایت‌واکرها خطرناک‌تر از وحشی‌ها هستند و وینترفل، قدرت کمتری از نگهبانان شب دارد. احتمالا آنها مجبور خواهند شد در شرایط سختی که قرار خواهند گرفت، ریسک‌های بزرگی را متحمل شوند. با همه این اوصاف، من در پاسخ به این سوال که انتظار داری اوضاع چطور پیش برود، خواهم گفت: «خیلی بد.» اما یک چیز را باید در نظر گرفت و آن این‌که هنوز ما چیزی از قدرت واقعی برن نمی‌دانیم. چیزی که ممکن است حقیقتا روند داستان را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر دهد.
تاد فاندر ورف: من گمان می‌کنم نقشه فرماندهان در وینترفل بسیار بد است. پادشاه شب، بسیار باهوش‌تر و قدرتمندتر از آن است که بتوان او را با طعمه قرار دادن برن به میدان خالی کشاند. از سوی دیگر، تجربه این سریال به ما نشان داده که در جنگ‌ها همیشه بینندگان را در آخرین لحظات ناامیدی، شگفت‌زده می‌کند.
با این حال، به نظرم بسیار واضح است که ارتش مردگان در جنگ وینترفل پیروز خواهند شد، آن‌هم به یک دلیل ساده که تعدادشان خیلی بیشتر است و این به آن‌جا منجر خواهد شد که جان و دنریس مجبور می‌شوند با تعداد نیروهای کمتری به سمت جنوب عقب‌نشینی کنند. از سوی دیگر، جنگ با مردگان، در مقر پادشاهی سرسی لنیستر آسان‌تر خواهد بود، چراکه نیروهای دریایی و زمینی بیشتر و قدرتمندتری دارند و مستحکم‌ترند و هم این‌که سلاحی برای مقابله با اژدهای وایت‌واکرها در دست دارند.