میکسر بتن در الهیه تهران یک کشته و پنج مجروح به جا گذاشت

تصادف با دیوار سفارت در ساعت ۵ صبح

  پلیس راهنمایی‌ورانندگی نقص فنی و اضافه بار را علت اولیه این حادثه اعلام کرده است

حادثه‌ای عجیب در سحرگاه جمعه ساکنان محله الهیه پایتخت را شوکه کرد. در این تصادف عجیب یک دستگاه میکسر بتن پس از آن‌که کنترلش را از دست داد، با چند خودروی سواری برخورد کرد و درنهایت در باغ سفارت روسیه متوقف شد. در این حادثه راننده میکسر کشته شد و پنج نفر مصدوم شدند. راننده این خودروی سنگین در همان ابتدای حادثه و به دلیل برخوردهای متوالی در دم جانش را از دست داد. حال مصدومان این حادثه چندان وخیم نیست و بنا بر اعلام اورژانس همه آنها پس از انتقال به مراکز درمانی از بیمارستان مرخص شدند. این خودروی سنگین برای بتن‌ریزی در یک کارگاه ساختمانی در همان حوالی حضور داشته. آن‌طور که تصاویر منتشرشده از این حادثه نشان می‌دهد عملا چیزی از این میکسر چند تنی باقی نمانده است. بنابر اظهارات شاهدان دیگ بتن این خودروی سنگین پس از برخورد با دیوار سفارت به داخل این مجموعه پرتاب شده و قسمت اتاق هم کاملا متلاشی شده است. علت این تصادف عجیب هم هنوز به درستی مشخص نیست، اما پلیس در بررسی‌های اولیه نقص فنی و اضافه بار این میکسر را دلیل این حادثه اعلام کرده است.

حوالی ساعت 4 صبح بود که میکسرهای بتن یکی پس از دیگری به کارگاه رسیدند؛ پنج ماشین که قرار بود بتن‌ریزی فونداسیون را انجام دهند. کوچه محل حادثه ظرفیت بیشتر از این را نداشت، باید بعد از این 5 ماشین، 3 میکسر دیگر هم می‌آمدند، دو ماشین اول کارشان را انجام دادند، نوبت ماشین سوم شد که این اتفاق افتاد. اینها را محمد سرکارگر کارگاه ساختمانی که قرار بود بتن‌ریزی آن توسط همین میکسر حادثه‌دیده انجام شود، به «شهروند» می‌گوید. به گفته او شرایط ورودی کارگاه به نحوی است که باید میکسر‌ها دنده عقب وارد محوطه کارگاه شوند: «ماشین سوم سروته کرد، تا بتواند از عقب وارد حیاط شود، اما نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که ماشین رو به جلو حرکت کرد، ما از پشت فقط با صدای بلند راننده را صدا می‌زدیم، نمی‌دانم صدای ما را می‌شنید یا نه، اما هر چه که بود، او به راه خودش ادامه می‌داد، با چند خودروی پارک‌شده کنار خیابان هم برخورد کرد، آن‌جا سراشیبی تندی داشت؛ ماشین دور گرفته بود، صحنه خیلی وحشتناکی بود.» پدرام سرپرست این کارگاه ساختمانی هم در توضیحات بیشتر این حادثه به «شهروند» گفت: «وقتی ماشین شروع به حرکت کرد، من نزدیک میکسر بودم، راننده با صدای بلند داد زد دنده جا نمی‌رود، بعد هم ما دنبال ماشین حرکت کردیم، کل مسیر را خلاف جهت به سمت پایین می‌رفت، به یک پراید برخورد کرد، چندتا پسر جوان داخل آن بودند، همان موقع با اورژانس تماس گرفتیم و درخواست کمک کردیم. انتهای کوچه هم باغ سفارت روسیه است، فکر می‌کنم با سرعتی حدود 90کیلومتر با دیوار برخورد کرد.» این مهندس جوان ادامه می‌دهد: «شدت برخورد به‌ حدی بود، که دیگ بتن این ماشین از جا کنده شده و به داخل باغ پرتاب شده، فقط 7 مترمکعب بتن داخل آن دیگ بود، وزن خود دیگ هم چیزی حدود 2 تن است، حالا شما خودتان شدت برخورد را حساب کنید. من تا حالا چنین صحنه‌ای ندیده بودم. واقعا شانس آوردیم که ساعت 4 صبح بود، اگر هوا روشن بود یا روز کاری بود، فقط خدا می‌داند که چند نفر کشته می‌شدند.» به گفته او راننده میانسال میکسر در اثر برخورد با دیوار باغ سفارت کشته شده است: «تا قبل از این‌که میکسر به دیوار برخورد کند، راننده زنده بود، چون ما از پشت می‌دیدیم که فرمان می‌داد، سعی داشت که به خودروی پارک‌شده برخورد نکند، تا این‌که بشدت با دیوار باغ سفارت برخورد کرد.»

در همین حال جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی هم در توضیح این حادثه به «شهروند» گفت: «حوالی ساعت 4:38 جمعه این حادثه به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی اعلام شد. بلافاصله دو ایستگاه به همراه جرثقیل‌های سنگین به منطقه الهیه بعد از خیابان آقابزرگی اعزام شدند.» او ادامه داد: «راننده خودروی سنگین پس از برخورد با چند خودرو که باعث مصدوم شدن تعدادی از شهروندان هم شده بود، به‌دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه، به دیواره باغی در همان محل برخورد کرد و موجب ریزش بخشی از دیوار باغ شده بود. آتش‌نشانان وارد عمل شده و راننده خودروی سنگین را از خودرو بیرون ‌آوردند، اما این فرد به‌دلیل شدت جراحات فوت کرده بود.»
در این حادثه پنج پسر جوان هم مصدوم شدند که همگی سرنشینان یک پراید بودند. مصدومان این حادثه بلافاصله از سوی اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند. پیمان صابریان، رئیس اورژانس تهران هم با تایید فوت یک نفر در این حادثه به «شهروند» گفت: «دقایقی قبل از ساعت 5 صبح گزارش این حادثه به نیروهای ما اعلام شد. دقایقی بعد دو دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند. با حضور نیروهای اورژانس مشخص شد که راننده میکسر به دلیل شدت جراحات در دم فوت کرده است، اما پنج‌پسر جوان مصدوم شده‌اند. درواقع دلیل مصدومیت آنها واژگونی پراید به علت برخورد میکسر بود.» رئیس اورژانس تهران ادامه داد: «این پنج نفر به بیمارستان‌های شهدای تجریش و فیروزگر اعزام شدند، البته حال عمومی همه آنها مساعد بود و بنا بر آخرین گزارش‌های دریافتی از همکاران‌مان، همه آنها قبل از ظهر جمعه از بیمارستان مرخص شدند.»
و اما علت این حادثه عجیب که باعث وارد آمدن خسارت‌های زیادی ازجمله تخریب دیوار باغ سفارت روسیه شد، هنوز به درستی مشخص نیست. پلیس نقص فنی و اضافه بار را از دلایل اولیه این حادثه اعلام کرده است. مسئولان راهنمایی‌ورانندگی به نقل از شاهدان این حادثه اعلام کرده‌اند که دنده عقب این میکسر به درستی عمل نکرده و همین موضوع باعث حرکت رو به جلوی این خودروی سنگین شده است. اضافه بار و شیب تند محل حادثه هم مزید بر علت شده و درنهایت این خودروی چند تنی به‌طورکلی از کنترل راننده خارج شده است. پلیس اعلام کرده هنوز قبض باسکول این خودرو تحویل پلیس راهنمایی‌ورانندگی نشده است و همین مسأله نشان می‌دهد که به احتمال زیاد قصوری در این خصوص صورت گرفته است. با این حال پلیس درحال تحقیق و بررسی بیشتر درخصوص این حادثه است.