حواشی احضار دریافت‌کنندگان پیامک کشف حجاب همچنان ادامه دارد

تشریف بیاورید وزرا

مصطفی ترک‌همدانی در گفت‌وگو با «شهروند»: در این موارد الزامی است که جرایم به‌صورت دوربینی ثبت نشود و باید تسلیمی باشد، چرا که استفاده از دوربین بدسلیقگی و اجحاف در حق افراد است

«مالک خودرو به شماره پلاک ….. سرنشین/ راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود.» مدتی است مالک تعدادی از خودروها با چنین پیامک‌هایی مواجه شده‌اند؛ پیامک‌هایی که البته به تذکر ختم نشد و پس از آن هم پیامکی با این مضمون که حداکثر ظرف ٧٢ ساعت جهت رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کنید، دریافت کرده‌اند. عده‌ای از این افراد به پلیس اخلاقی محل سکونتشان مراجعه کردند، اما درنهایت همه به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا (خیابان خالد اسلامبولی) ارجاع داده شدند. حضور افراد مقابل این ساختمان روز پنجشنبه باعث ترافیک و ازدحام بسیار گسترده شد؛ ازدحامی که درنهایت باعث شد پلیس تعدادی کاغذ تعهد در میان حاضران در خیابان پخش کند و زمانی که جمعیت هر لحظه بیشتر شد، ماموران پلیس در میان جمعیت حاضر شدند و گفتند که تمام پیامک‌های ارسال‌شده دیلیت شده و دیگر نیازی به حضور آنها نیست.
پس از آن هم سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت با تأیید ارسال پیامک از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای عده‌ای از رانندگان از تداوم برخورد این پلیس با بدحجابی و بی‌حجابی در خودروهای شخصی خبر داد و گفت: «کسانی که پیامک را دریافت کرده‌اند، پس از مراجعه به پلیس امنیت با اخذ یک تعهد کتبی مرخص می‌شوند و در صورتی که برای بارهای بعدی این اقدام در خودروی آنان مشاهده شود، نسبت به تشکیل پرونده و ارسال آن به مراجع قضائی اقدام می‌شود.» او همچنین گفته رصد خودروهای حامل افراد هنجارشکن با چشمان غیرمسلح انجام می‌شود و البته پلیس اظهارات کسانی را که نسبت به این اتهام اعتراضی داشته باشند، شنیده و در صورت اثبات بی‌گناهی آنان مشکلی نیست.
مصطفی ترک‌همدانی، وکیل دادگستری در این‌باره به «شهروند» می‌گوید که در قانون مجازات اسلامی بی‌حجابی جرم است و مجازات دارد. این درحالی است که بدحجابی جرم نیست و نمی‌توان مجازاتی را برای آن در نظر گرفت. «نکته اصلی در این‌باره این است که وقتی تخلف رانندگی را به موضوعات اخلاقی ربط می‌دهند، می‌تواند مشکلات بسیاری ایجاد کند. ممکن است خانمی توجهش به رانندگی جذب شده باشد و برای لحظه‌ای حجابش هنگام رانندگی یا پیچاندن فرمان رفته باشد و همان لحظه هم دوربین‌ها عکس گرفته باشند و این مورد ازجمله مواردی است که قانونگذار پیش‌بینی نکرده است.»
به گفته همدانی در این موارد الزامی است که جرایم به‌صورت دوربینی ثبت نشود و باید تسلیمی باشد، یعنی مامور ضابط که هر سازمانی است در صورت دیدن فردی بی‌حجاب پشت فرمان یا در خودرو جریمه یا تذکر را تسلیم کند، چرا که استفاده از دوربین برای این موارد بدسلیقگی و اجحاف در حق افراد است.»
این درحالی است که ‌سال ٩۵ سردار حسین ساجدی‌نیا، رئیس وقت پلیس پایتخت از ساماندهی بیش از ٧هزار  مامور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داده و گفته بود: «از حدود دو‌سال پیش، پلیس اقدام به رصد ناهنجاری‌ها کرده که چهار موضوع آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها جزو چهار محور اصلی بود که با آنها برخورد شد. علاوه بر این طرح، گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی نیز در سطح معابر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. براین اساس بیش از ٧هزار نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس امنیت اقدام خواهند کرد.» اتفاقی که به گفته ترک‌همدانی عملیاتی‌شدن آن به نسبت استفاده از دوربین بهتر است.