برنده‌ها و بازنده‌های نخستین شب مناظره سی.ان.ان

بایدن، سندرز و الیزابت وارن در خط مقدم

نخستین دور مناظرات ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها که سی.ان.ان اسپانسر آنهاست، به پایان رسید. حالا این خبرگزاری نامزدهای حاضر در این مناظره را بر اساس سخنانشان تفکیک کرده و به تحلیل سخنان و رفتارهای آنها پرداخته است.
برنی سندرز: سناتور برنی سندرز به وضوح این پیام را منتقل کرد که او در شب اول مناظرات، به اندازه کافی سرزنده و فعال نبود. او به نظر عصبانی می‌آمد. وقتی از او در مورد انتقادها از طرح بیمه سلامتش پرسیده شد، سندرز خیلی رک پاسخ داد: «دارید اشتباه می‌کنید.»
همچنین از سناتور سندرز در مورد طرح بیمه دولتی «مدیکر برای همه» که مربوط به آمریکایی‌های بالای 65‌سال است، پرسیده شد که سندرز به هم ریخت و گفت: «من اون لایحه لعنتی را نوشتم!»
بله، مسلما سندرز با کینه‌توزی‌ها و طعنه‌زدن‌هایی روبه‌رو شده که از کوره در رفته است، اما در هر حال او باید بداند لیبرال‌هایی که به دنبال ریاست‌جمهوری او هستند، می‌خواهند او تغییرات بنیادینی در سیاست و فرهنگ و اجتماع ایجاد کند. البته او از سناتور الیزابت وارن در این مناظرات پیش افتاده است.
استیو بولاک: فرماندار ایالت مونتانا به خوبی فهمید که این مناظره فرصت خوبی برای قانع کردن رأی‌دهندگان است. البته به نظر نمی‌رسد که آمار و ارقام او تغییر زیادی کرده باشد، اما او به قصد تغییر این ارقام پیش رفت.
او چندین‌بار تأکید کرد که اعتقاد ندارد تأکید لیبرال‌ها بر سندرز و الیزابت وارن، ریشه در واقعیت داشته باشد و او گفت که سرمایه‌گذاری آنها روی این دو نفر، راه به پیروزی در انتخابات نمی‌برد.
جان دلانی: پیش از این مناظره، هیچ‌کس نمی‌دانست که دلانی کیست و چه عقایدی دارد، اما با دیدن این مناظره شما پاسخی به هر دوی این سوالات پیدا می‌کنید. البته این بدان معنا نیست که شما او را دوست خواهید داشت. او تقریبا در مورد همه‌چیز نگاه معتدلی دارد. او در مقابله با الیزابت وارن موفق نشد او را مغلوب کند. وارن معتقد بود که آن‌چه جان دلانی می‌گوید، صرفا این است که دموکرات‌ها چه کارهایی را نباید یا نمی‌توانند انجام دهند.
الیزابت وارن: سخنان وارن در مقابل دلانی بسیار خوب و متقاعد‌کننده بود. او به خوبی نشان داد که چرا دموکرات‌ها باید روی کسی سرمایه‌گذاری کنند که می‌تواند در جنگ‌های بزرگ (دست‌کم جنگ‌های لفظی) پیروز شود. او همچنین در مورد ترامپ هشدار داد و گفت که‌ سال 2016 هم هیچ‌کس گمان نمی‌کرد که او پیروز شود.
جو بایدن، که زمانی معاون باراک اوباما بود. یکی از نامزدهای احتمالی دموکرات‌ها برای شرکت در انتخابات است. با این حال او در این مناظره شرکت نکرده بود. اما پس از این مناظره، نظرسنجی‌ها حاکی از پیشروی بایدن است. در آخرین نظرسنجی «امرسون» بایدن با داشتن 33‌درصد آرای دموکرات‌ها و 13 امتیاز، بالاتر از برنی سندرز قرار گرفته است. سندرز حمایت 20‌درصد از رأی‌دهندگان دموکرات را دارد. برنی سندرز از نظرسنجی هفته گذشته، 5 امتیاز افزایش داشته است. پس از بایدن و سندرز، الیزابت وارن با 14‌درصد حمایت، سوم است.
نظرسنجی هفتگی مورنینگ کانزالت مربوط به مجله پولتیکو نیز بایدن را نخستین نفر و سپس سندرز را دومین نفر می‌داند. پس از آنها وارن و هریس با 13 و 12 درصد، در مقام سوم و چهارم قرار دارند.
نظرسنجی هیل نیز بایدن را با 34 درصد، سندرز را با 20‌درصد و وارن را با 12‌درصد سه نفر اول نظرسنجی‌اش معرفی کرده است.
نامزد نهایی دموکرات‌ها ژوئیه‌ سال آینده در گردهمایی ملی حزب رسما معرفی خواهد شد. انتخابات ریاست‌جمهوری چند ماه بعد از آن در نوامبر برگزار خواهد شد.
چندین نفر از نامزدها در بیانیه آغازین خود سیاست‌های پیشرو را ناممکن دانستند و گفتند این راه مناسبی برای شکست دادن دونالد ترامپ نیست.