ردنیوز
کدخبر : ۱۰۹۷۶
مرتبط با : فرهنگ
تاریخ : ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
بعد از جنجال‌های «رحمان ١٤٠٠»
آیا سه فیلم دیگر توقیف خواهند شد؟

بعد از توقف ناگهانی اکران فیلم «رحمان ١۴٠٠»، حالا شنیده‌ها حاکی از این است که وزارت ارشاد برای گریز از ‏انتقادهای تند و تیز رسانه‌هایی خاص که اعطای مجوز به رحمان ١۴٠٠ را بهانه و دستمایه‌ای کرده‌اند برای زیر سوال بردن ‏وزارت ارشاد، تصمیم گرفته است با سختگیری بیشتری به استقبال دیگر فیلم‌های در آستانه اکران برود. از این رو شنیده می‌شود ‏این روزها چند فیلم دیگر نیز با ممیزی‌هایی روبرو خواهند شد و حتی بعید نیست چندتایی از این میان قربانیان بزرگ سینمای ‏امسال لقب بگیرند. قربانیانی بزرگتر از رحمان ١۴٠٠؛ که نه کیفیتش جای دفاع گذاشته بود و هم این‌که فروش بیست‌وچند ‏میلیاردی‌اش این موضوع را به ذهن‌ها می‌آورد که منوچهر‌هادی و دیگر شرکای رحمان حق‌شان از سفره سینمای امسال را حتی ‏شاید بسیار بیشتر از سزاواری‌شان خورده و برده‌اند و دیگر نمی‌شود عنوان قربانی بهشان اطلاق کرد.
اما فیلم‌هایی که بیش از بقیه خطر سانسور و توقیف را احساس می‌کنند، اولی‌شان سامورایی در برلین است. کمدی مهدی ‏نادری با بازی حمید فرخ نژاد، میترا حجار،  هومن حاجی‌عبدالهی، میرطاهر مظلومی،  امیرمهدی ژوله،  گوهر خیراندیش و  نادر ‏مشایخی که گفته می‌شود حجم و اندازه  اصلاحیه‌های این فیلم چنان زیاد است که یکی از عوامل اصلی فیلم در ارشاد ادعا کرده ‏که اگر این اصلاحیه‌ها اعمال شوند، فیلمی که مجوز می‌گیرد بیش از ۵٠‌درصد با فیلمی که ساخته شده، متفاوت خواهد بود.
‏«دینامیت» مسعود اطیابی و «زیر نظر» مجید صالحی دیگر فیلم‌هایی هستند که در زمزمه‌ها و پچ‌پچه‌های درگوشی سینماگران و ‏البته مطالب و آرای منتشرشده در فضای مجازی احتمال توقیف‌شان قوت گرفته است‎.‎‏ در فیلم زیر نظر که به تهیه‌کنندگی محمد ‏شایسته و رامبد جوان جلوی دوربین رفته رضا عطاران و امیر جعفری بازی کرده‌اند. دینامیت نیز جدیدترین فیلم مسعود اطیابی ‏است که این روزها تگزاس دو را بر پرده سینماها دارد.